Силата на тази творба е в непреходността на въпросите, които задава.
Само състояние на духа или и позиция е свободата? Винаги ли правото да избираме е по-добро от робството? Силата на палача по-силна ли е от слабостта на жертвата? Демократична ли е хегемонията на мнозинството над малцинството? Константна ли е ползата от демокрацията?
Сократ е обвинен, че развращава младежта, като отрича официалните богове и се опитва да наложи нови. Всъщност процесът е политически. Той е осъден на смърт от демократите, защото одобрява диктаторския режим на тридесетте тирани. Смъртното наказание е отравяне с настойка от бучиниш. Въпреки, че може да избяга, Сократ предпочита да изпие отровната чаша, за да не обезмисли целия си седемдесетгодишен живот.
Мисли на философа:
• Аз знам, че нищо не знам.
• Ако живееш само за себе си, ти си излишен товар на земята.
• Вижте един нос, една планина, едно море и една река, и сте видели всичко.
• Висша мъдрост е да различаваш доброто от злото.
• Заговори, за да те видя.
• Колко много неща има, без които мога да живея!
• Най-добрата подправка към яденето е гладът.
• Наслаждавайте се на себе си, защото е по-късно, отколкото си мислите.
• Не изисквай от другите това, което ти сам не можеш да изпълниш.
• Не мога да науча никой на нищо, мога само да го накарам да мисли.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Днес отбелязваме 67 години от деня, когато за първи път записите в "Златния фонд" на БНР започват да се описват и организират във ведомост . По..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg