Американското ФБР е върнало на собствениците цигулка "Страдивариус", открадната преди 35 години от известния музикант от полски произход Роман Тотенберг след концерт през 1980 година.
Цигуларят, починал преди 3 години, без повече да види инструмента, купува цигулката през 1943 година и свири само на нея до момента на кражбата. Инструментът изчезва от гримьорната му, докато приемал поздравленията на публиката. Открита е, след като съпругата на крадеца я дава за оценка след неговата смърт.
Самата цигулка, която носи името "Амес Страдивариус", е създадена през 1734 година от Антонио Страдивариус и е една от около 550-те музикални инструмента на великия лютиер, запазени до днес. На търг може да се продаде за милиони долари.
Оценителят на инструмента Филип Инджеян, в чийто ръце попада инструментът, преди да бъде предаден на властите, разказва:
Когато човек срещне подобен инструмент от първа ръка, сякаш се среща със свой роднина. Веднага можеш да го познаеш. Когато видях тази цигулка, преживях момент на "Еврика".
Нина Тотенберг, дъщеря на законния собственик на цигулката, коментира пред Би Би Си какви са плановете на семейството:
Цигулката ще бъде продадена на някой известен музикант и да се надяваме, че нейният прекрасен и вълнуващ глас ще зазвучи в концертните зали по целия свят.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
"Началото на 17 век в Холандия започват първите търгове на изкуство, продажбите там не са случайни, твърде често хората, които купуват имат връзка...
Първи частен музей на изкуството и порцелана отвори врати в дома на художници във великотърновското Ново село. Всъщност това е колекцията на Даниела и..
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg