Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Клеопатра” от Жул Масне - събота, 22 август, от 20.00 часа

Софи Кош
За първи път в Париж се поставя последната опера на френския майстор през ноември миналата година. Премиерата на „Клеопатра” е била на 23 февруари 1914 година в Монте Карло, година и половина след смъртта на композитора. Изпълнителката на главната роля тогава е знаменитата Мария Кузнецова, която две години по-късно триумфира като Клеопатра и в Чикаго, САЩ. През 1919 година операта на Жул Масне се появява за първи път и в Ню Йорк. В по-ново време Монсерат Кабайе вдъхва нова сила на „Клеопатра” през 2004 г. в Театро Лисео в Барселона. През 2013 г. в оперния театър в Марсилия се появява нова чувствена постановка с Беатрис Уриа-Монзон в главната роля.
В спектакъла от Париж 2014 година главното действащо лице е диригентът – Мишел Пласон.
„Това е шедьовър, а се поставя за първи път в Париж. Изглежда невероятно, но има причини за това. Франция е много по-заинтересована от своето литературно, поетично и кинематографично наследство, отколкото от музикалното. От друга страна, има един странен тип глобализация и хомогенизиране на музиката в наше време, нещо като „разреждане” на националните особености и това е трагедия. Не може да звучи навсякъде една и съща музика! Цялата история на човечеството се крие в музиката, самата Европа е „сгушена” в нея! Френската музика е много уязвима, защото е силно зависима от начина на изпълнение. Немската е много по-устойчива на „преводи”, но френската...ако нямаш достатъчно знания и майсторство, елегантност, изтънченост, ако не познаваш стила, не се получава.” – споделя Мишел Пласон в интервю от януари 2015 година.
В записа от ноември 2014 година от Парижката Опера „Шанз`Елизе” участват мецосопраното Софи Кош като Клеопатра, баритонът Фредерик Гонсалвес – Марк Антоний, сопраното Касандра Бертон - Октавия, тенорът Бенжамен Бернайм - Спакос.

Съдържание на операта „Клеопатра” от Жул Масне


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15