Ден след Празниците на изкуствата „Аполония” в Созопол, започва Международният фестивал „Дни на камерната музика” в Габрово (7-15 септември 2015 г.). Интересно е да се знае, че Габровският фестивал, който е създаден през 1976 година по инициатива на диригента Милко Коларов и знаменитият български композитор Панчо Владигеров, е замислен като фестивал-синтез на музиката, изобразителното изкуство и литературата. През годините постепенно става изцяло музикален, но запазва аромата на връзката между изкуствата. Откриването на този най-престижен за региона културен форум се предшества от откриването на съпътстваща изложба в зала „Проф. Минчо Минчев” на Художествената галерия „Христо Цокев”, където се изнасят концертите. Тази година художничката Ема Вертерова представя експозицията си „Докосване“.
И в поредното 39-о издание, фестивалът ще предложи на своята публика творби в различни стилове от виенския класицизъм до нашето съвремие в интерпретацията на класни изпълнители и състави: най-прославеният български камерен оркестър „Софийски солисти”, струнен квартет „Фрош” и румънският струнен квартет „Аркадия”, вокален ансамбъл „Акордати” с диригент Драгомир Йосифов, клавирното дуо Радка Чомакова – Красимира Червенкова и още две дуа: Бруно Биери (алпийски рог, вокал, ударни) и Омри Хасон (ориенталски ударни инструменти) от Швейцария, Алек Аведисян (баритон) и Ружка Чаракчиева (пиано).
Габровският камерен оркестър с диригент Иван Стоянов ще има удоволствието да партнира на големия български музикант Милчо Левиев в неговия авторски концерт, на талантливите млади цигулари Николай Рачев, Ана Георгиева и Кристина Георгиева от майсторския клас на проф. Минчо Минчев и заедно със солистите Иван Керековски (синтезатор), Кирил Павлов, Кирил Петров и Никола Петров (ударни инструменти) ще направят българската премиера на Концерт за синтезатор, струнен оркестър и ударни инструменти от Владимир Влаев.
Директно по програма „Христо Ботев” на БНР ще излъчим концертите на Камерния ансамбъл „Софийски солисти” с диригент Пламен Джуров (на 7 септември) и квартет „Аркадия” (на 11 септември).
В програмата на Камерния ансамбъл „Софийски солисти” под надслова „Възвишено и земно” ще чуете:
• Йохан Себастиан Бах – „Бранденбургски концерт“ № 3 в сол мажор,
• Михаил Пеков – „Партита“ за струнен оркестър,
• Петерис Васкс – „Пътникът”,
• Никос Скалкотас – „Три гръцки танца“,
• Бела Барток – „Румънски народни танци“.
Концерта може да слушате по програма „Христо Ботев“.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg