140 сирийски бежанци на борда на четири малки лодки бяха спасени днес в бреговата зона на британската военна база “Акротири” в Кипър. Това е първият случай от началото на сирийската криза и бежанската вълна, когато бягащи от военната зона хора пристигат на територия под британски суверенитет.
Спасените бежанци, сред които има жени и деца, се намират в една от двете британски военни бази в Кипър, които са суверенна територия на Великобритания и така бежанците попадат под нейна юрисдикция. Гражданска защита и другите компетентни органи на Кипър имат готовност да съдействат и да окажат хуманитарна помощ при поискване от британските служби, но до момента не е възникнала такава необходимост.
Хората са получили първа помощ, храна и вода, всички от четирите лодки са в безопасност. При регистрацията им са заявили, че са от Сирия. От британската база и от британското министерство на отбраната все още не са съобщили точния брой на спасените.
Все още не е ясен правният статут на мигрантите и как Великобритания и Кипър ще процедират за предоставянето на убежище. Британските власти се опитват да изяснят дали бежанците ще имат право да потърсят убежище във Великобритания. В същото време според съществуващо споразумение между Великобритания и Кипър пристигащи бежанци трябва да бъдат предадени на местните власти.
За последен път подобен инцидент е възникнал през 1998 г., когато кюрдски бежанци от Ирак са пристигнали в британската база “Акротири” в Кипър. Оттогава те живеят в бивши военни съоръжения в границите на втората британска база “Декелия”, тъй като няма одобрени от британските власти искания за предоставяне на убежище.
Базата “Акротири” е основната територия в района на Източното Средиземноморие за британските въздушни операции срещу джихадистите.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg