Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пред микрофона са слушателите - из личния музей на д-р Атанас Пелтеков

Д-р Атанас Пелтеков в студиото на „Европейски паралели - за музея, за галерията”.
Снимка: Божидар Любенов

Няма нищо по-важно за едно предаване от това, да се обаждат слушателите и да предлагат теми, които според тях са актуални и важни. Темата за това предаване бе предложена от нашия слушател - д-р Атанас Пелтеков, личен лекар от XVIII ДКЦ в София - не е ли време да се помисли за създаването и на Национален музей на българската медицина. Да се представят постиженията на българските лекари на престижно място..!

В такава посока започнахме разговора си с д-р Пелтеков, но се оказа, че историята на неговия род е също много интересна. И че той, в своя личен музей пази много интересни документи и факти, които са преплетени с важни моменти от българската история.

Едната част от рода на нашия гост е от град Кукуш - днес в пределите на Гърция. До 1913 година Кукуш е голям български град, родното място на Христо Смирненски, революционерите Гоце Делчев и Тома Измирлиев и много други видни българи. Единият дядо на д-р Атанас Пелтеков - на когото той е кръстен - е четникът от пиринското село Тешово - Атанас Пелтеков. Другият му дядо Петър Скачков е известен като личния екзекутор на Гоце Делчев.

С нашия гост д-р Атанас Пелтеков - лекар от 20 години - разговаряме за един бъдещ Национален музей на българския лекар, на българската медицина и за историите от неговия „личен музей”.

24 октомври

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10
Георги Господинов

Изкуството в мен: Георги Господинов

Той е най-превежданият и най-награждаваният извън България български писател – първият българин, носител на литературната награда "Международен Букър" за романа си "Времеубежище", преведен на английски от Анджела Родел. Той е Георги Господинов.  Още с първата си стихосбирка е отличен с Националната награда за дебют "Южна пролет", а н егови..

публикувано на 28.07.25 в 12:56