Йорданка Илиева е един от най-сладките и фини гласове на тракийската музика. Родена е през 1922 година в село Недялско, Ямболско. Песните знае от майка си и за нея те винаги носят топлия полъх на детството.
С тези песни забравяхме мъката и немотията. Те ни бяха утеха и надежда - казва певицата.
Но освен свиден спомен тези песни, и майсторството с което ги изпълнява, стават и причина за нейните бъдещи успехи.
През четирийсетте години на миналия век Йорданка Илиева прави записи за прочутата тогава фирма за грамофонни плочи „Симонавия”, а малко след това е сред певиците, които всяка сутрин пеят „на живо” по Радиото в така наречения „Час за селото”.
През 1951 година, Йорданка Илиева става част от прочутия Държавен ансамбъл за народни песни и танци, ръководен от Филип Кутев. Там, през годните певицата разгръща потенциала си и развива професионализма си благодарение на колегите и ръководителите си, с които покорява безброй престижни сцени в Европа и Америка.
Фондът на БНР и БНТ пазят записите й до днес - плочи, ленти, филми са запечатали образа и музиката на този прекрасен тракийски славей за поколенията.
За съжаление на 3 април 2003 година Йорданка Илиева напуска този свят, но след нея и до днес остават да звучат прекрасните й песни.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg