Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Северно сияние” над австрийските Алпи

БНР Новини
Пианистът Икка Паананен и сопраното Сойле Исокоски
Снимка: festivals.fi

Името на Сойле Исокоски на фински означава „северно сияние”, а ние ще имаме възможност да я слушаме от австрийския фестивал в Шварценберг.

Основан през 1976 г. от немския баритон Херман Прай в Шварценберг, Австрия - „Шубертиада” днес е един от най-известните и реномирани музикални фестивали, който осветява творчеството на композитора Франц Шуберт. Интерес за публиката неминуемо предизвиква и неповторимия музей на „Шубертиада”, където с поклон към историята са представени най-големите изпълнители на Шубертовата музика - певци още от време на композитора до наши дни. На това елитно събитие годишно се провеждат над 90 камерни концерта, които се посещават от над 40 хиляди души. Необикновената акустика на залата „Ангелика Кауфман”, в която се провеждат концертите, е построена в „позабравен” архитектурен стил и често е сравнявана с качествата на известните зали - Моцартеум в Залцбург и Концертхаус във Виена.

В малкото градче, между красивите алпийски чешми и дървените къщи, сгушени в недрата на планината, на публиката, която е пропътувала голямо разстояние, се открива невероятната панорама от зала „Ангелика Кауфман”, предоставяйки неповторимо съчетание от високия стил в изкуството и представата за планински уют. Между частите на всеки концерт има дълги паузи с кулинарни изкушения и пастирски звън, а след това призив на корни, напомнящи пощальонския сигнал от времето на Шуберт, оповестява продължението на концерта. Това е само част от атмосферата, претворяваща света на романтизма.

Един от най-известните лирични сопрани на Финландия, Сойле Исокоски завършва Академия „Сибелиус” в Хелзинки и прави дебюта си във Финландската национална опера през 1987 г. като Мими в „Бохеми” на Пучини. През следващата година печели първа награда на конкурса „Ели Амелинг” в Сент Хертогенбош, Холандия, а две години по- късно и първа награда на вокален конкурс в Токио. За кратко време успява да наложи името си в най-големите оперни театри по света, като заедно с това концертира активно и в най-реномираните концертни зали. Пяла е под диригентството на Сейджи Озава, Сър Джон Елиът Гардинър, Зубин Мета, Даниел Баренбойм, Сър Саймън Ратъл, Рикардо Мути, Юка-Пекка Сарасте... Възприема гласа си като подарък от Бога и внимателно избира репертоара си сама. След като печели втора награда в Кардиф, до днес тя е постоянен член на журито на този конкурс. През 2002 г. Исокоски е удостоена с медала „Про-Финландия”, а през 2008 г. става „Камерзенгерин” на Австрия. За философията си към музиката, обаче, певицата споделя: Магията на сцената за мен винаги присъства, но в същото време, човек не трябва да е напълно зависим от сцената. Прекрасно е да присъстваш в оперните брошури, но същевременно трябва да можеш да живееш и без това.

В неделната вечер, ще можем да слушаме концерта на финландската певица и пианиста Икка Паананен от дебютното им участие на фестивала в Шварценберг. В програмата са включени песни от Франц Шуберт, Едвард Григ, Ленард Бърнстейн, Рихард Щраус и от финландския композитор Юрйо Килпинен, наричан също финландският „Шуберт”.

15 ноември, от 23 часа, „Рецитал” по програма „Христо Ботев”



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 декември 2024

1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...

публикувано на 29.11.24 в 11:42

Есенно издание "Културама в музея"

Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..

публикувано на 28.11.24 в 11:25