В самото начало на новата 2016 година светът изгуби едно от водещите имена на тъй наречената „нова музика“. Пиер Булез – композитор, диригент и педагог, който без съмнение стои в основата на всеобщия дебат относно съвременната класическа музика от втората половина на ХХ век, почина на 5 януари на 90-годишна възраст. Със сигурност няма личност с по-сериозно и задълбочено въздействие върху музикалния живот през последните шест десетилетия от Пиер Булез – не само като композитор и диригент, но и като полемист и пророк, въпреки, че той често разгръщаше революционна реторика, настоявайки за изцяло ново начало; за изоставяне на цялата памет, за да се оформи възприятие без прецедент, отказвайки се от наследството на миналото. Но през 60-те години на ХХ век този революционер в композицията се изяви като бляскав оркестров диригент – един от водещите по световните подиуми и този факт утвърди репутацията му като движеща сила на промяната. Връзките му с най-престижните оркестри на планетата, по-специално постовете на главен диригент на Симфоничния оркестър на БиБиСи и музикален директор на Нюйоркската филхармония, му дадоха възможност да отстоява предпочитания си репертоар от автори на ХХ век като Дебюси, Равел, Малер, Стравински, Варез, Шьонберг, Берг, Веберн, Месиен. Към интерпретациите на техните творби той внесе безпрецедентна ритмична прецизност и пронизителна яснота на детайли и колорит. Партитури, смятани за безбожно трудни под неговата палка звучаха с неповторима лекота. Подходът му бе напълно лишен от сантименталност, но винаги изпълнен със страст и този подход с годините стана изключително влиятелен и вдъхновяващ. Освен като забележителен интерпретатор на авторите от ХХ век, той остана в историята с великолепни изпълнения на Бетовен, Берлиоз, Шуман и изключителни постижения като Вагнеров диригент.
Европейският Съюз за радио и телевизия веднага реагира на тъжната новина за кончината на Пиер Булез и разпрати до всички радиостанции-членки уникални документални записи, предоставени от няколко европейски обществени медии. В „Контемпо“ на 13 януари прозвучаха фрагменти от изяви на Булез в Люцерн и Виена, а в музикалната вечер „Еврорадио“ на 18 януари ще предложим на слушателите концерт от лондонската зала Барбикан, състоял се на 4 ноември 2005. 80-годишният Пиер Булез е дирижирал Симфоничния оркестър на БиБиСи. В програмата – поемата „Игри“ на Клод Дебюси, втора версия от 1965 година на „Слънцето на водите“ от Пиер Булез и цялостната партитура на балета „Дафнис и Хлоя“ от Морис Равел. Ще прозвучат и изпълнения на Пиер Булез с Нюйоркската филхармония – увертюрата към „Танхойзер“ на Вагнер и част от „Морето“ на Дебюси.
понеделник, 18 януари, от 19.30 часа
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
Вървиш, не спираш, силуети на хора се движат около теб, но ти чуваш само неговия глас. Превзел те е. Говори ти за старата любов, която е като сън, несбъднат сън. Толкова пъти си го слушал, когато ти е било тежко, но и в мигове на щастие също, и знаеш, че ще ти помогне. Той просто те разбира – точно теб, непознатия, който живее със смисъла в думите му...
1 април Свири Оркестърът на Италианска Швейцария с диригент Давид Афхам. 3.00 часа – Роберт Шуман (1810-1856), Концерт за виолончело в ла минор, оп. 129. Солист: Трулс Мьорк (виолончело). 3.26 часа – Йохан Себастиан Бах (1685-1750), Сарабанда из Сюита за виолончело № 2 в ре минор, BWV.1008. Изпълнява Трулс Мьорк (виолончело). 3.31 часа – Лудвиг ван..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
Гимназията по механизация на селското стопанство "Пейо Яворов" в гр. Гоце Делчев изглежда е едно от най-бързо развиващите се училища в страната. Дори ако..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg