Ловът на ангели е нещо възхитително! Това е една от най-трудните човешки дейности – и навярно не би било пресилено да кажем, че същевременно и най-благородната... Да четеш книга, в която разказите са изпълнени с ирония и мъдрост, е нещо възхитително! Авторът на тези редове и на тази книга с разкази в превод на Мартин Христов е унгарският писател Левенте Кирай. Който можа да стане рано и да дойде на представянето на въпросната книга със заглавие „Диктати“, успя да види на живо младия унгарски автор. Да, само ранобудните го видяха и го чуха, защото Левенте Кирай се оказа може би най-прецаканият писател на Коледния панаир на книгата – да пишеш на „малък“ език, като унгарския, да си преведен на друг „малък“ език, като българския и да ти сложат точно на теб сутрешен час за представянето... Впечатлението, което остави Кирай, беше за събран в себе си човек, даже леко срамежлив, който показваше в разговора от време на време чувството си за хумор. Роден е в Сегед „прочут с червения си пипер, както сам писателят разказва, на 13 ноември 1976; издал е четири стихосбирки и мисли, че „по душа“ е всъщност поет.
Книгата му с разкази „Диктати“ е написана в периода 2003 - 2010, „защото почувствах, че съм намерил такъв език и мислене, които казват за света неща, непознати ни по-преди.“ Когато срещата с малкото български читатели в НДК свърши, попитах писателя какво ще прави, защото знаех, че си заминава на другия ден. „Отивам на Витоша“, отговори той. Дали се шегуваше, или отиде на лов за ангели? Не знам. Книгата му „Диктати“, обаче е тук. И я препрочитам.
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като студийна група към Българското национално радио. През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg