„Джуно“ е оборудван с три 9-метрови панелни батерии. На Юпитер, към който апаратът се е насочил, силата на слънчевите лъчи е 25 пъти по-малка, отколкото на Земята, и там гигантските батерии ще могат да произвеждат около 500 вата енергия. Това ще е напълно достатъчно, за да може апаратът да се справи с поставените задачи, обясни Рик Найбекен, ръководителят на проекта от Лабораторията за реактивни двигатели в Пасадена, Калифорния.
********
Апаратът „Джуно“, изстрелян през август 2011-та, ще достигне целта си - най-голямата планета в Слънчевата система - Юпитер, през юли тази година. Газовият гигант, който носи името на римския върховен бог, е един от най-добре познатите обекти в Слънчевата система - известен е от древността, наблюдаван и проучван от астрономите, заедно с многобройните си спътници, в продължение на столетия. Но и досега основни аспекти от неговата структура остават загадка, а редица явления, като знаменитото Голямо червено петно (гигантската атмосферна буря, наблюдавана на повърхността му още от 17 век) са обект на противоречиви теории и хипотези.
Сега мисията на „Джуно“ е, с помощта на мощната научна апаратура, с която е оборудван, да внесе повече яснота по въпроси, свързани със строежа на планетата, със състава на нейната атмосфера и с по-дълбоките й слоеве, както и с огромната й магнитосфера, която е най-голямата структура в Слънчевата система. Очаква се да бъде съставена и карта на динамичните атмосферни явления и ветровете на Юпитер, които достигат скорости от 600 км/ч.
********
През юли, след петгодишно пътуване, „Джуно“ ще влезе на орбита около Юпитер и за около една земна година му предстои да направи 33 обиколки около гигантската планета, всяка от които ще продължи по 14 земни денонощия. Орбитирането на космическия апарат на височина 5 хиляди километра над най-голямата планета в нашата система е разчетено така, че всички прибори на борда му да могат да изпълнят задачите си и да предадат данни, чийто анализ ще продължи няколко години.
Повече за „Джуно“ и за колоса Юпитер ще научите, когато чуете звуковия файл с репортажа, излъчен в предаването „Джинджифил“ на Радио София.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg