Любими арии и дуети от легендарната оперета на Имре Калман „Царицата на чардаша“ ще звучат на 21 януари (четвъртък) от 19.00 часа в столичната зала БИАД. Концертът е посветен на 100-годишнината от премиерата на оперетата в Будапеща и Деня на унгарската култура - 22 януари.
Ще участват солистите: Николай Павлов – Едвин, Рада Носикова – Силва Вареску, Милена Гюрова – Щаси, Велин Михайлов – Бони, Людмила Чешмеджиева – Цилика. На рояла – Светлана Максимова. Режисьор и водещ – Николай Павлов.
„Царицата на чардаша” е най-популярната оперета на Имре Калман. През пролетта на 1914 г. известните немски драматурзи Лео Щайн и Бела Йенбах предлагат на композитора да напише музика към историята на вариететната певица Силвия Вареску и влюбения в нея граф Едвин Роланд. Вдъхновен от сюжета, Калман се захваща на работа с необичаен ентусиазъм, но избухва Първата световна война и композиторът прекъсва: Не мога да пиша музика, когато… по фронтовете светът се избива, казва Калман. След едногодишна пауза той все пак завършва оперетата и първата премиера е на 17 ноември 1915 г. във Виена, където издържа 2000 представления. В Берлин спектакълът се играе ежедневно в продължение на две години. Унгарската премиера е през 1916 г. Оперетата се играе по света под различни имена: „Царицата на чардаша”, „Да живее любовта”, „Силва”, „Циганската принцеса”. Първото изпълнение на „Царицата на чардаша“ в България е на 5 декември 1918 г. в новопостроения Свободен театър в София.
Чуйте интервюто с прочутата наша оперетна артистка Людмила Чешмеджиева, която в продължение на 20 сезона изпълнява партията на Щаси в Музикалния театър. Сега тя се превъплъщава в ролята на Цецилия.Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg