Там, където ще има по-големи промени, са свързани с хората, които имат осигурителен стаж и са в трудоспособна възраст. Там целта на цялото упражнение е да се потърсят възможности не на съответния човек да му се даде една инвалидна пенсия и да му се каже, че с тази пенсия трябва да си ходи в къщи, а държавата да си мобилизира ресурса и в максимална степен да се опита да помогне на този човек да се върне на пазара на труда съобразно възможностите и заболяването му и той да получава доход, да бъде по-полезен и за себе си, и за семейството си, и за обществото по този начин.
Ролята на експертизата по трудоспособността и тази комисия ще бъде да доведе човека до работно място.
Промените ще помогнат на хората с увреждания, защото ще има индивидуален подход, коментира и директорът на Агенцията на хората с увреждания Минчо Коралски:
Това понятие на трудоспособност, което сега съществува в ТЕЛК, на практика затваря пазара на труда за хората с увреждания. Тази дамга нетрудоспособен с новия подход ще изчезне.
Никой няма да бъде лишен от инвалидна пенсия, допълни още Коралски:
Който има право да получи инвалидна пенсия, той си я получава. Ако иска да работи, ако иска да не работи. Но няма как и никъде по света го няма това нещо - ти да получиш инвалидна пенсия и да останеш на същото работно място.
Министър Ивайло Калфин коментира още, че социалната комисия за експертизата за работоспособността ще има право да поиска допълнителни изследвания на хората, които са получили заболяване, за да упражнява контрол.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg