В световната история съществуват събития, които – въпреки че тънат в мъгла и неяснота, в същото време могат много да дадат с препратки към настоящето. Едно такова събитие, според мен, е Великото преселение на народите, което, бих казал, наблюдаваме ако не в същите мащаби, то поне в сходни, и в настоящето. Какво да се прави, историята, както смята Ницше, не е нищо друго освен едно вечно завръщане. Ние обаче в предаването „Премълчаната история“ няма да се занимаваме толкова с Ницше, нито с вечното завръщане, колкото с нашите етнически прадеди, славяните и прабългарите, които в периода на Великото преселение също имат роля и присъствие. Повод за това дава книгата на историка от университета във Флорида, САЩ, Флорин Курта, по произход румънец, „Създаването на славяните. История и археология на Долнодунавския регион ок. 500-700 г.“
В изследването проф. Курта на базата на изворов, археологически, етимологически и етнологически материал издига тезата, че всъщност славяните не съществуват като единно етно-образувание, а са по-скоро създание на византийските историци. Заедно с това във фокуса попадат и прабългарите, които все още не можем да определим към кое точно степно-азиатско племе принадлежат – дали тюркско или пък ирано-аланско. Последните изследвания на български и чуждестранни учени застъпват втората хипотеза, покойният проф. Пламен Цветков беше горещ привърженик на първата. Изобщо съдбата и историята на степните народи от Великата степ са един от центровете на броя на предаването, тъй като хипотезите около народите скити, сармати, хуну, тюрки, авари, хуни, алани, узи, печенеги, кумани (половци) са не само многобройни, но и противоречиви. За да ни ориентират всред множеството теории и догадки, в предаването участват двамата преподаватели от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – културологът доц. д-р Цветелин Степанов, преводач на книгата на Флорин Курта и изследовател на древното (пра)българско минало, и доц. д-р Александър Николов от Историческия факултет, специалист по ранносредновековна българска история.
Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук
Кореспондентът на "Покана за пътуване" в Испания Бойка Велинова този път ни отвежда чак до Южна Америка, за да ни разкаже как празнуват Великден в Гватемала и Бразилия. Тя не умее да стои в зоната на комфорта и да обуздава любопитството си към живота, затова си причинява дълги пътешествия из целия свят, които след това споделя с удоволствие. Посетила..
Това е каузата на Диляна Денева, консултант по достъпна среда с международен опит. Завършила е психология в британския университет The Open University . Между 2013 г. и 2018 г. работи като координатор на различни проекти, свързани с достъпността и социалното включване на хората с увреждания в европейската неправителствена организация European..
В предаването "Време за наука" по традиция търсим смисъла зад научните открития, които променят начина, по който възприемаме себе си и света. Един от повтарящите се принципи, който учените все по-често потвърждават, е т.нар. закон "Колкото повече, толкова повече" – особено що се отнася до човешкия мозък. Колкото по-дълбоко навлизаме в невронауките,..
Надежда Маркова е студентка в магистърската програма по квантова информатика на Физическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Заедно с това е и носител на награда със стипендия на името на акад. Георги Наджаков за 2024 г., която Фондация Еврика връчва за постижения в овладяването на знания в областта на физиката. Доскоро са я интересували..
Художничката Петя Илиева толкова много пътува по света и на толкова необичайни места я отвежда неутолимото ѝ любопитство, че мине не мине време и гостува в Покана за пътуване с някоя интересна история. Неотдавна тя представи платната си в Мароко, но не се е задоволила да стои само в галерията с нейните картини в типично български стил, ами се е..
Драматичният театър "Гео Милев" в Стара Загора обяви създаването на нов театрален фестивал в града. Той се нарича "Нови открити сцени +" и първото му..
Във всеки израз на идентичност и свобода човек може да открие парченце бунт. Ако иска да отвори очите и ушите си за него, разбира се. Да вземем например..
В поредното издание на медицинското предаване Lege Artis темата за черния дроб и неговото здраве бе отново във фокуса на вниманието. Гост в студиото беше..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg