Министерството на образованието утвърди държавния план-прием за следващата учебна година в Ямболска област. Учениците след завършен седми и осми клас ще бъдат разпределени в 43 паралелки.
В петте общини на областта са утвърдени 21 паралелки за прием след VII клас и 23 паралелки с прием след VIII клас, съобщи началникът на Регионалния просветен инспекторат в града инж. Красимир Стоилов. Преди година министерството утвърди 22 паралелки след седми клас, но бяха реализирани – 18, и 24 - след VIII, от които бяха сформирани 20 паралелки. Сега броят на седмокласниците 1033 и отново се очаква борба за всяко едно завършващо дете.
С влизането на системата на делегираните бюджети от 1 януари 2008 година, се очакваше една лоялна конкуренция между училищата и особено в частта държавен план- прием. За съжаление през тези 7 години аз не съм наблюдавал такава реална конкуренция.
Другият проблем за областта са ниските оценки, които учениците получават на матурите. Средният успех на ямболските ученици през последните години е сред най- ниските в страната.
Общо взето в учителските среди всеки обвинява предния тип училище. Значи средните училища обвиняват основните, основните- началните, началните - подготвителните в детските градини. Това нещо не бива да съществува. За резултатите ще можем да говорим, след като приключи учебната година, след като приключат изпитите по национално външно оценяване, включително и държавните зрелостни изпити.
През новата учебна година се планира се да бъдат формирани и шест паралелки със задочна и една с вечерна форма на обучение след VIII клас.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg