В Истанбул в съда за тежки наказания започна съдебният процес срещу двама турски журналисти - главния редактор на опозиционния вестник "Джумхуриет" Джан Дюндар и журналист от същия вестник - Ердем Гюл. Съдията поиска делото да се гледа при закрити врата.
Двамата са обвинени в шпионаж и огласяване на държавна тайна в статия, придружена със снимки и видеозапис, за задържането през януари 2014 г. на камиони на турската разузнавателна служба /МИТ/, натоварени с оръжия, предназначени за сирийски ислямистки бунтовници. Обвинението им иска доживотен затвор.
Двамата журналисти бяха задържани в края на миналата година и останаха в тримесечен предварителен арест. Те бяха освободени с решение на Конституционния съд. Висшата съдебна инстанция се произнесе, че няма основания за задържането им понеже са изпълнявали своя журналистически дълг.
Случаят предизвика много силен отзвук в Турция. Президентът Реджеп Таип Ердоган обяви, че не признава решението на Конституционния съд, внесе жалба срещу Джан Дюндар, като подчерта: Този, който публикува тази информация, ще плати висока цена, аз няма да го оставя така.
Двамата журналисти са отдавнашни критици на ислямо-консервативния режим и на президента Ердоган, поради което се превърнаха в символ на противодействие срещу режима. Представители на турската опозиция и на неправителствените организации се обявиха в тяхна подкрепа. Те искат да се възползват от процеса, за да осъдят посегателствата на държавата върху свободата на словото.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg