През миналата година в Комисията за защита на потребителите (КЗП) са постъпили над 20 000 жалби и сигнали на потребители, съобщи нейният председател Димитър Маргаритов.
Маргаритов отчете работата на контролния орган през последната година и открои основните акценти в дейността на Комисията - активното и ефективно присъствие на пазара, търсенето на диалог при разрешаването на потребителските спорове и провеждането на информационни кампании за правата и задълженията на потребителите и търговците.
В изминалата година се наблюдават две тенденции - едната е да сме все по-търсени като орган, който може да окаже съдействие на потребителите за решаване на някакви конкретни техни проблеми, а другата е, че нашите проверки, които през миналата година достигат близо 40 000.
Статистика показва, че броят на нарушенията спрямо предходни периоди намалява с около 10%, като в някои чувствителни сектори този процент е много по-голям. И тук ще дам два примера - единият е онлайн търговията, където намаляването на нарушенията през последното тримесечие на миналата година е с около 35%. Другият сектор е туризмът, където в повече от 50% от случаите спрямо предходните периоди е намаляло нарушението предоставяне на туристическа услуга в некатегоризиран туристически обект, допълни Димитър Маргаритов.
През изминалата година в рамките на правомощията на комисията е търсен активен диалог с търговците по линия на превенцията, заяви още Маргаритов, като подчерта, че една от целите, които контролният орган си поставя в бъдеще, е дигитализация и цифровизация на дейността й, чрез което ще се подобри работата.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg