Ценни старопечатни издания и ръкописи от фондовете на Историческия музей и библиотеката в Габрово ще бъдат дигитализирани.
Старопечатни редки и ценни издания, които поради състоянието им остават затворени в хранилищата и недостъпни, ще бъдат пренесени в дигитален формат. Съвременните технологии дават възможност всеки, който проявява интерес, да може да ползва съдържанието чрез виртуална библиотека - обяснява Иван Постонпиров от Историческия музей:
Няма да се вадят самите книги, да се прелистват от хората, а ще могат да се ползват директно в този сайт, който сега се подготвя.
На трите скенера в Регионалния исторически музей, освен книги специалистите дигитализират негативи, диапозитиви, фотографски стъкла и ленти. По тях може да се проследи визуалната история на Габрово със снимки, непоказвани досега, които преди не е било възможно да се разчетат, обяснява Георги Димитров:
Тази снимка е на 100 години. Можете да видите как е изглеждал нашият град. Дори като се уголеми наполовината от оригиналния размер, се виждат много ясно лицата на децата, които са се събрали да гледат фотографа, който снима улицата.
По-малките предмети от музейния фонд с културни ценности като накити, чепрази, ордени, медали и монети, също ще бъдат дигитализирани. Средствата по проекта са осигурени чрез финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg