Темата с българския газов хъб не се обсъжда в Москва в момента, бе категоричен руският министър на енергетиката Александър Новак: Москва е чула за идеята на България от медиите да създаде газов хъб, но официално страната ни не се е обръщала с тази идея към нея. В министерството на енергетиката подобни предложения от България няма и не са постъпвали. И затова в този момент тази тема не се обсъжда.
На уточнение от страна на БНР, че това е официално българско предложение през последните няколко месеца, министър Новак коментира: Не разбирам какво означава „газов хъб“, ако няма поставени тръбопроводи до това място. От къде ще влезе този газ и какво означава идеята за газов хъб? Ако няма доставки на газ по дъното на Черно море и проекта „Южен поток“, то тогава не може да има и газов хъб, просто разсъждавам. В момента нямаме по-детайлни разработки по темата.
Руският енергиен министър коментира още пред БНР в руската столица, че в момента Москва не разглежда възможността за маршрут в посока към България, като даде пример с проекта „Южен поток“, който, според него, бе затворен не по руска инициатива, а по идея на ЕК. Що се отнася до проектите, които предстоят реално да бъдат реализирани и подготовката на съпътстваща документация, това е газопроводът „Северен поток 2“. Всички останали проекти, като проекта „Турски поток“, се намират във висящо положение: Относно проекта „Посейдон“ преди няколко седмици бе подписан само меморандум. И смятам, че този меморандум позволява да се говори, че такъв маршрут е възможен, но по-нататъшната му реализация и доставките по него трябва да бъдат доуточнени между компаниите, които са заинтересовани за реализирането му и за доставките на газ в Югоизточна Европа.
По отношение на спора между "Овъргаз" и "Газпром" руския министър на енергетика Новак не пожела да коментира въпроса, като каза, че става дума за търговски компании и добави, че в договора помежду им е уточнен механизъм за решаването на такива спорове.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg