Едно пиратско корабче на име Каролина, чието дръзко присъствие на точното време и точното място не само е направило революция, чиято победа е изглеждала напълно и абсолютно немислима дни преди появата му, не само е повлияло музиката, радиото и музиката по радиото, но е отворило врати за простото заключение: артистичното сътворение е неизтощимо. Неговорим за сътворението изобщо.
В епизод 16 участват гласове, разказващи, пеещи или потънали в размисъл от различни географски ширини и времеви пластове и с различни концепции. Това са Фреди Меркюри, диригентът Емил Табаков, Парашкев Хаджиев, проф. Владимир Аврамов, вокалистът на група „Контрол” Кольо Гилана, композиторът Асен Аврамов, Панчо Владигеров, Шаги, диригентът Пламен Джуров.
Чрез радиото музиката достига до много хора. Аз продължавам да се чудя как едно време са познавали, по времето на Бетовен, Моцарт как са познавали това, което се е пишело..., Емил Табаков.
Както и някои от композиторите го правят, така и ние разчленихме историята на радиото и музиката по радиото на детайли и частици, прекарахме доста време в съзерцание на странната дисекция и след това съшихме наново всичко в ново цяло, което обаче да изглежда ненарушимо и естествено като човек, които ходи на два крака. През цялото време без да изпускаме от поглед предизвикателството на пиратското корабче Каролина от 1964 г. и онова просто заключение, написано малко по-горе.
Творенето е много интересно и хубаво нещо, в смисъл, такъв адреналин ти вдига и така те вдига във въздуха…, Кольо Гилана.
Немислимото изначално и парадоксално е мислимо.
Първо излъчване на епизода в ефира на БНР: понеделник, 14 юли 2010 г, 10.30 часа, програма „Христо Ботев”.
Камила Грудова (Camilla Grudova) е канадска писателка, която дълго време не може да си позволи свой мобилен телефон, а баба ѝ се е препитавала като шивачка в Париж. Първата машина, която Камила е имала в дома си била шевна, компютър получава едва като тийнейджърка и вероятно с негова помощ завърша История на изкуството в университета в Торонто. За..
Йохан Волфганг Гьоте – писател, драматург, учен, философ и политик, е роден през 1749 г. И преди, и след неговия живот, човечеството не спира да воюва. Неизвестно защо. Но битките са междуличностни, междудържавни, световни, сякаш неизлечими. С "Ифигения в Таврида" хуманистът Гьоте предлага различно решение. Не случайно мястото на действието е в храма на..
На 8 юли в рубриката "Радиоколекция" на Радиотеатъра, започваща в 0.15 часа, тръгва феноменален проект: "Под игото" на Иван Вазов под адаптацията на актьора Руси Чанев. Големият наш артист се заема с начинанието след като преподавателите в българските училища в чужбина му разказали колко е трудно за техните питомци да вникнат в текста на Патриарха..
На своите най-малки слушатели Радиотеатърът предлага от 13 до 19 май "Седмица на животните". Животните са герои на много народни приказки, а често и писатели ги вземат за свои персонажи, за да изкажат вълненията и тревогите, които изливат с перото си. Оскар Уайлд например, който със "Славеят и розата" ни разказва за любов, преданост и..
"Не те виждам" е саркастична история, която Палми Ранчев разказва лирично. Сарказмът идва от болката по загубата на човешкото, а лириката - от обичта му към човека. Ще ви разсмее и ще ви натъжи. Без никаква автоцензура, авторът говори директно и нарича черното – черно, а бялото – трудно постижимо. Макар да е ситуирана сред безпътицата на..
Русия обяви, че ще пази своите граждани и мироопазващите сили в молдовския сепаратистки регион Приднестровие, заяви Мария Захарова, говорителката на..
В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен..
Книгата на Ива Станоева "Документи, времена, облекло. Народни костюми в Княжество България" излезе от печат неотдавна. Тя е посветена на ценен извор за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg