Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сме ли, не сме ли

БНР Новини

От излизането на предишната стихосбирка на Георги Господинов са изминали 10 години и мнозина може би решиха, че след успехите на прозата му у нас и в чужбина, авторът на „Естествен роман“ и „Физика на тъгата“ вече е напуснал полето на поезията. С новата си книга „Там, където не сме“ Георги Господинов „се завръща“ в това поле повече от убедително. В нея той „пренася“ от „Лапидариум“, „Черешата на един народ“, „Писма до Гаустин“, от „Балади и разпади“ – неговите досегашни стихосбирки, всичко характерно за поезията си, с което го разпознаваме.

С какво обаче „Там, където не сме“ допълва и нанася нови щрихи върху ритъма, езика или темите, които занимават поета? Със зрелостта е дошла и меланхолията, патосът е отстъпил на тъгата, следобедната светлина е заляла пренаселения с отсъствия свят. В новата стихосбирка на Господинов животът се е „скъсил“. Трите части на книгата настояват на това отсъствие, сред което „езиците на рая“ гъргорят, малките „сутрешни престъпления“ са въздушни фотографии на живота около нас, а различните точки на света - „места, на които ме няма“.

Ако приемем, че предишните стихосбирки на Георги Господинов са „пристигането“, то тази е „напускането“, „чезненето“, път към онова „другаде“, което се разпада на „друг ад е“. Остава читателят да си отговори дали „Там, където не сме“ му върши работа по собствения му път за Там. Перфектно оформление на книгата от Яна Левиева!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41

Да нарисуваш надежда

"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..

публикувано на 17.07.25 в 14:53

"Жертвеният агнец" на Хенрик Фексеус – обсебващ психологически трилър

На слушателите на "Нашият ден", които обичат смразяващи кръвта истории в горещите летни дни, Юлия Петкова предлага перфектното четиво.   "Когато Давид получава имейл от непозната жена, която твърди, че има информация, свързана с детството му, той не знае как да реагира. Давид няма никакви спомени от първите 12 години от живота си. А..

публикувано на 17.07.25 в 10:56

Започва серия от семинари на тема "Мода + архитектура"

От днес културното пространство NEXUS ще бъде домакин на серия семинари, посветени на симбиозата между модата и архитектурата.  Първото от поредицата събития започва 17 юли от 19:30 ч. и е посветено на корените и предисторията на архитектурната мода, границите на това понятие и стила space age, повлиян силно от футуризма.  Другите две лекции..

публикувано на 17.07.25 в 09:23

Прожекция на "Калигула" по повод 80-годишнината на Хелън Мирън

Днес (17 юли) в Дома на киното ще се състои прожекция на култовия  филм "Калигула" по повод 80-годишнината на актрисата Хелън Мирън. "Калигула" е пищна историческа епопея, заснета под режисьурата на Тинто Брас с участието на Малкълм Макдауъл, Хелън Мирън, Питър О'Тул.  Филмът проследява възхода на тиранина, поел с кървава ръка контрола над..

публикувано на 17.07.25 в 09:18