В цикъл от предавания ще представим 15-те симфонии на Дмитрий Шостакович. Поводите са два: 110-години от рождението на великия композитор на 20 век и завършека на голямото дело, сътворено от диригента Емил Табаков със СО на БНР - интеграл на симфониите на Шостакович, които в протежение на няколко концертни сезона на оркестъра публиката чу в зала "България". Те бяха записани в Първо студио на БНР и вече се издават на компактдискове от фирмата "Гега ню".
С Осмата симфония в до минор оп. 65 започваме новата поредица. В триадата "антивоенни" симфонии (VІІ, VІІІ и ІХ ), Осмата е кулминацията на трагедийната линия в неговия симфонизъм. Темата за варварщината на войната е само външният пласт на творбата. Но тя не е нито летопис на трагичните събития, нито батална картина на ожесточени схватки или героичен апотеоз. В музиката си Шостакович вгражда личната драма на индивида, в която резонира страшният мотив на "обезчовечаването".Заедно с маестро Табаков ще въведем слушателите в историята на Осмата симфония и ще се разговорим за трудностите на нейната интерпретация..Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg