Пред паметника на Светите равноапостолни братя Кирил и Методий в Москва се събраха наследниците на тяхното дело, които активно пазят и развиват славянската азбука и писменост. Точно по обяд дипломати от България, Македония, Черна Гора, Чехия, Словакия, Беларус, Русия и Гърция поднесоха цветя пред паметника на светите братя в Москва.
Първа обаче по традиция това направи България и нашата група сънародници, които се поклониха пред делото им. Единствен, които произнесе слово в този тържествен ден бе българския посланик Бойко Коцев, който очерта значението на делото на светите братя и техните ученици, които спасяват славянската азбука в България.
На Червения площад в Москва пред паметника на Кирил и Методий патриарх Кирил произнесе слово, в което отбеляза голямото значение, което има този ден за всички славяни, и че създателите на азбуката са успели да съединят в едно духовното и културното развитие на просвещението. По късно президентът на Русия Владимир Путин прие патриарх Кирил за именният му ден, подарявайки му картина с най-големият православен храм „Христос Спасителят“.
Близо 2000 изпълнители изнесоха музикална програма на Червения площад, като имаше преки включвания от Казан, Калининград и Новосибирск.
Празникът, посветен на светите братя за българите живеещи в руската столица, както и за приятелите на страната ни, започна още вчера, когато актьорът Николай Урумов представи моноспектакъла: „Ние българите - открит урок за чужденци“. След което, по традиция, бяха раздадени дипломите на завършилите курсове по български език и в края кръшно хоро се изви по повод този най хубав български празник.
В Русия този празник започва да се отбелязва едва след разпадането на СССР, като държавен характер му се предава през 1991 г.
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg