Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

У нас и отвъд океана: Как се котира спектакълът „Президентски избори 2016“?

Снимка: архив

За президентските кампании в България и САЩ разговаряме в „Понеделник. На чисто“ със социолога Евелина Славкова и журналиста от БТА Калина Любомирова.
Каква е атмосферата на сцената на предизборните спектакли и има ли публика в залата? Доколко българската президентска кампания ще премине в рамките на виртуални разговори и виртуални фигури, представени от политическите анализатори? Лидерът на ДСБ Радан Кънев заяви, че е нужен общ десен кандидат за президент, подкрепен от "Реформаторския блок" и ГЕРБ. Това се случва 10 дни, след предишната инициатива на Кънев за издигане на президента Росен Плевнелиев за втори мандат. Плевнелиев подаде оставка от спектакъла, но за сметка на него бившият президент и настоящ лидер на АБВ Георги Първанов започна да тълкува Конституцията и да въвежда президенти от резервните скамейки в играта.
От ДПС пък размахаха пръст, макар и във вътрешнопартиен семеен кръг, че новият президент трябва да следва линията на движението им. Засега от страна на ГЕРБ и до следващо решение е ясно само, че кандидат за президент ще има най-рано през септември.
В същото време на щатската президентска сцена е наситено и главните роли са определени. Дали ще се окажем обаче пред единствения прецедент на избори за президент в САЩ, след скандала с бившия държавен секретар Хилари Клинтън и потенциален опонент на единствения останал в състезанието за Белия дом от лагера на републиканците – Доналд Тръмп? Хилари Клинтън е остро критикувана от главния инспектор на Държавния департамент на САЩ за това, че е използвала за електронни съобщения сървър извън този на администрацията. Вестник "Ню Йорк таймс" коментира, че аферата с имейлите на Клинтън усложнява допълнително най-големия й проблем: гласоподавателите просто не й вярват. В същото време става ясно, че и двамата потенциални опоненти за президентския пост в САЩ са достатъчно мразени от милиони гласоподаватели. Драмата продължава...
Чуйте коментара по тези и други теми от президентските изборни сцени у нас и в САЩ в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45