От 450 000 души население в Малта има около 3 000 българи. Живеят, работят и мечтаят. През последната година някои от най-съкровените им мечти започват да се сбъдват благодарение на изключително силната позитивна енергия на посланика на Малта за България и Румъния Н.Пр.Лино Бианко. След като е учил в родината си и във Великобритания, той е завършил докторската си степен в Университета по архитектура, строителство и геодезия в София и с огромно уважение и обич към България работи за изграждане на културен мост между нашата страна и Малта.
Културните връзки между България и Малта в областта на музиката започват да се развиват интензивно през 80-те години на ХХ век. И преди това знаменити български оперни певци са гостували в Оперния театър в Малта, но оттогава регулярно започват да се провеждат майсторски класове. Разбира се, моите усилия са насочени и в други посоки. Щастлив съм, че успяхме да постигнем договорености за обмен между Малтийския университет и няколко български университети. И още националният архив и националната библиотека на Малта ще станат напълно достъпни за читателите на българската национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“.
По отношение на културния туризъм: мисля и съм професионално и лично убеден, че България притежава уникален продукт – уникален за света и цивилизацията. Това се отнася и за Малта. Аз съм сигурен, че ще бъде полезно нашите две държави да работят заедно за по-добро познаване на миналото, както и за по-добро бъдеще. Това беше причината да започна моята дейност за задълбочаване на културните връзки. За тази цел аз работя активно с българите, които живеят в Малта – например с проф. Милена Добрева от Малтийския университет по отношение на националния архив, със сопраното Андриана Йорданова в областта на музиката. Работейки с институциите в Малта и в България, аз откривам значението на големите личности. В миналото в Малта са гостували големи личности като Гена Димитрова, Борис Христов, Райна Кабаиванска. Имах удоволствието да се запозная лично с г-жа Кабаиванска. Смятам, че тя е уникален „посланик“ на българската култура по света „с огромен портфейл“. Вярвам, че в допълнение на дипломатическите мисии личностите са тези, които изграждат мостовете.
И още нещо: аз произлизам не от дипломатическите, а от академичните среди. Икономиката е важна, туризмът е важен, но преди всичко ние имаме нужда от основа. Тази основа е културата, за да можем да осъществяваме комуникация. Така че програмата, по която работя, е насочена директно към културните връзки и формира индиректно икономиката, туризма и останалите аспекти.
Аз съм посланик на Малта в България, а не на България в Малта, но вярвам, че е важно при изграждането на културни мостове да се грижим и за двете страни на моста. Българите в Малта споделиха с мен, че отдавна очакват и работят за създаването на българско неделно училище. Някои българи живеят в Малта вече 25 години и аз им отговорих, че бих искал за 25 дни да реша тази задача. И през октомври месец миналата година българското неделно училище в Малта „Св.Св.Кирил и Методий“ отвори врати!
Тази година за първи път отбелязваме на държавно ниво в Малта, в двореца на президента г-жа Мари-Луиз Колейро Прека, празника на светите братя Кирил и Методий. Почитаме тяхното дело – създаването на славянската азбука и писменост, и тяхната мисия, която започва преди повече от 11 века и израства през вековете като днес формира значителна част от съвременната цивилизация. Днес милиарди хора по света използват славянската азбука! Значимостта й в европейски мащаб е такава, че, обърнете внимание, надписите на европейските банкноти са на латиница, гръцки и кирилица. Но още по-важно е посланието, отправено от светите братя Кирил и Методий, които са се борели за това славяните да бъдат приети в християнския свят. И днес е актуално тяхното послание за единство в многообразието, основано на мир и братски взаимоотношения, каза посланикът на Малта за България и Румъния Н.Пр.Лино Бианко пред микрофона на предаването за музикално-сценични изкуства и културен туризъм „Каста дива”.
Имах честта да присъствам лично на Дните на българската култура в Малта под патронажа на президента г-жа Мари-Луиз Колейро Прека. Те започнаха на 13-и май преди обед с лекция на проф. Андрей Бояджиев от Софийския университет „Св.Климент Охридски“ за историческото и културното значение на славянската азбука. Лекцията се проведе в православния параклис в президентския дворец „Сан Антон” в град Атард, построен, както разказват легендите, от един от рицарите от Малтийския орден за неговата съпруга – православна християнка, и реставриран през 2013 г. На лекцията присъстваха дипломати, малтийски и руски духовници и български дейци на културата и изкуството, живеещи в Малта. А вечерта в залата на президентския дворец имаше прекрасен камерен концерт на много ценената в Малта българска оперна певица и вокален педагог там Андриана Йорданова и световноизвестния наш тенор Бойко Цветанов, в съпровод на малтийския пианист и диригент Джон Галея. Те ни поднесоха букет от българска и малтийска музика и оперни шедьоври на Верди и Пучини.
Специално за събитието пристигна посланикът на България в Италия и в Малта Н.Пр.Марин Райков. В звуковите файлове чуйте неговото послание, думите на президента на Малта от 1994 до 1999 г. г-н Уго Мифсуд Боничи, както и разговори със световноизвестния български тенор Бойко Цветанов и българската оперна певица, вокален педагог и изследовател на оперното изкуство в Малта Андриана Йорданова.
В рамките на Дните на българската култура в Малта в едно от фоайетата на президентския дворец „Сан Антон“ беше подредена и красива малка изложба с 4 картини на морска тематика, създадени от български художнички, които живеят в Малта – Анелия Гутева, Ваня Гоше, Даниела Гуевска и Елена Тончева. В звуковите файлове ще се „срещнете“ с една от тях – г-жа Даниела Гуевска.
Дворецът „Сан Антон” в град Атард в сърцето на остров Малта е построен през 1623 г. от тогавашния Велик магистър на Малтийския орден Антоан дьо Пол. След това дворецът преминава във френско и по-късно в английско владение. Когато през 1974 г. Малта става парламентарна република, дворецът „Сан Антон” се превръща в резиденция на Президента. Прекрасни са неговите градини с вековни дървета, екзотични растения, езера с лебеди, фонтани и статуи. Част от градините са обществени, а друга част са тайни. Тъкмо под топлите лъчи на слънцето и в нежната прохлада на тайните градини се проведе вторият от Дните на българската култура в Малта – патронният празник на българското неделно училище „Св.Св.Кирил и Методий”.
На 14-и май сутринта тайните градини на президентския дворец „Сан Антон” се изпълниха с български деца, които от тази учебна година изучават родния си език и култура в новосъздаденото българско неделно училище „Св.Св.Кирил и Методий”. Звучеше българска музика, на една поляна първокласници с вълнение четяха българските букви заедно със своята учителка, на друга поляна по-големите им съученици демонстрираха знанията си по география на България, трета група рецитираше стихове на български поети класици. Предаването „Каста дива“ ви „запознава“ с едно от тези хубави, умни и талантливи български деца, които живеят в Малта и учат в българското неделно училище там. Микрофонът на предаването за музикално-сценични изкуства и културен туризъм „Каста дива” съхрани и вълнението на един от родителите – г-н Васил Вълчев, който е президент на Българо-малтийската културна асоциация. В звуковите файлове чуйте разговора с него.
Тази вечер трупата на балет "Арабеск" ще представи на сцената на Музикалния театър първата си за сезона премиера - три танцови миниатюри, обединени от заглавието "Вива ла класика". Заглавието подсказва посоката, в която се насочва "Арабеск". Три заглавия от големия класически репертоар - "Лебедово езеро" от Чайковски, "Дон Кихот" от Рихард Щраус и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg