Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ина Кънчева: Музиката без любовта не би съществувала

| обновено на 13.06.16 в 10:20 БНР Новини
Ина Кънчева - специален гост на „Предаване без име”
Снимка: Мануела Манчева

Ина Кънчева е родена в София. С пеене се занимава още от детските си години, когато участва в Детския радиохор на БНР. Завършва Държавната музикална академия „Панчо Владигеров” при доц. Жасмина Костова, след което специализира в Манчестър, Верона, Сиена и участва в майсторските класове на Ирина Гаврилович, Монсерат Кабайе, Райна Кабаиванска, Лео Нучи и Джанлуиджи Джелмети. Ключов момент в нейната кариера е участието й в концерта на великата оперна прима Монсерат Кабайе в София през 2000 г.

Ина Кънчева е отличена с редица награди от конкурси и фестивали, сред които: „Панчо Владигеров”, Музикант на годината (2002 г.), международния конкурс „Монсерат Кабайе” (Андора), международния конкурс „Мануел Аусенси” (Испания) и други. Създател и ръководител е на фондацията „Културни перспективи”, инициира публикуването на книгата „Приказка за вълшебната флейта”, с която помага на децата да навлязат в удивителния свят на моцартовата опера чрез текст, илюстрации и музикално изпълнение, записано на компактдиск. Освен като оперена певица, Ина Кънчева се изявява и на концертния подиум като солист на кантатно-ораториални творби. А през месец март в Първо студио на БНР заедно с изтъкнатия български пианист Людмил Ангелов певицата представи проекта „Полин Виардо” - песни и мазурки.









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Квартет Sage с първи сингъл и концерт в София

Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и  обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..

публикувано на 04.02.25 в 08:00

Басеку Куяте и Ами Сако – автентичен малийски блус в София

"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..

публикувано на 03.02.25 в 19:47

Денят, в който музиката умря

На днешния ден се навършват 66 години от гибелта на рок легендите Бъди Холи, Биг Бопър и Ричи Валенсуела . Самолетът им се разбива в Айова, по време на турне. На мястото на катастрофата и в родните им градове всяка година се организират възпоменателни събития. Този ден е наречен от феновете на рокендрола "Денят, в който музиката умря". Бъди Холи,..

публикувано на 03.02.25 в 14:43

Мартина Табакова: Винаги гледам на живота от положителната страна

Талантливата пианистка е родена в град Бургас в голям музикантски род. От съвсем малка има увлечение към сцената и на петгодишна възраст започват занимания по пиано, балет, танци и изобразително изкуство. След първия ѝ рецитал в пети клас, не закъсняват и наградите от конкурси: Aevea Piano Prize - Италия, Leopod Bellan International Music..

публикувано на 03.02.25 в 07:55

Лоран Пейи със стилна версия на "Перикола" от Офенбах на сцената в Лиеж

По традиция в периода преди Нова година Кралската опера на Валония в Лиеж предлага на публиката заглавия от по-лекия, комичен жанр. През 2024 г. това бе оперетата "Перикола" на Жак Офенбах, реализирана от Лоран Пейи. Френският режисьор е най-изявеният сценичен интерпретатор на творбите на Офенбах днес, достоен наследник на именития от близкото минало..

публикувано на 02.02.25 в 08:05