Референдумът показа едно мнозинство, но то не е истинското мнозинство във Великобритания, защото това са 36% от британските гласоподаватели, които могат да определят бъдещето на страната. Не е дори половината. Следователно, мнозинството не се е произнесло за излизане.
Според Терзиев е възможно въпреки референдума Великобритания да остане в Европейския съюз:
Не бива да се изключва такава възможност, защото Обединеното кралство е съставено от различни народи, които искат различни неща. Например шотландците категорично искат да останат в ЕС. Те трябва да гласуват в своя парламент за излизане от ЕС, след като населението там е казало, че не иска да излезе. Ако те бъдат против излизането, това означава, че техният парламент просто няма да ратифицира такова споразумение. Следователно Шотландия може да е една пречка за излизане от ЕС, това може да е механизмът, чрез който да се обоснове отказът за подаване на молба за излизане.
Преговорите трябва да бъдат категорични, ясни и твърди, за да не се правят отстъпки, така че да се налива вода в мелницата на националистите, каза още Терзиев.
Цялото интервю чуйте от звуковия файл.
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
С покана за един специален концерт в "Артефир" гостува музикантката и асистент в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Сабина Йорданова . Утре (18 януари)..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg