Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спорове по проектозакона срещу тероризма в България – на фона на атаката в Ница

БНР Новини
След атаката по време на честванията на Деня на Бастилията в Ница, Франция (14 юли 2016 г.)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

На националния празник на Франция – 14 юли се случи поредният терористичен акт в тази страна – този път в курортния град Ница.
Фактите вече се знаят – над 80 убити, над 120 ранени и отново във Франция новото сега е че на 14 юли вечерта загинаха много деца, много повече, отколкото друг път.
Първите коментари в България – от бившия външен министър Кристиан Вигенин „Имаме нужда от силна координация и помощта на всеки, който може и желае да помага“ – това каза той рано сутринта още преди пленарното заседание. „Време е да се оставят настрани националните цели, егоизъм, защото е заплашен целият ни свят“ – каза още Вигенин.
Все пак независимо от мненията на някои коментатори, че България е държава от периферията, непредпочитана от терористите – днес никой не е застрахован. Справка – атентатът в Бургас преди няколко години…
Да, но в България вече втора седмица продължават дискусиите „за“ и „против“ проекта за Закон за противодействие на тероризма в България. Предвид значението за реакция срещу тероризма и отчитайки че това противодействие засега се осъществява от много държавни органи, възприехме подхода за уреждане на тази сложна и специфична материя с един специален закон, беше основният мотив на вносителите от Министерския съвет… и точно тези мотиви отприщиха доста спорове в парламентарните комисии, а вече и в обществото.
При провеждането на операции и при данни за заплаха от терористичен акт или при извършването на такъв – ще се прилагат мерки за временно ограничение по отношение на правата и свободите на гражданите. Пак не е уточнено кога, как и кои права ще бъдат ограничени, за тези текстове правозащитните организации обещаха да сезират всички български и чужди съдебни органи.

Въвеждането на участието на въоръжените сили (доколкото ги имаме) в цивилни операции при съмнения или съществуваща заплаха от терористичен акт – също се видя много странно на някои наблюдатели, и те побързаха да посочат, че този проект е предназначен предимно за някои цивилни лица и организации и целта му е далеч от защитата на българските граждани…
Тази сложна материя – повечето данни и факти ние, обикновените граждани не ги знаем – не знаем дали изобщо сме обект на заплаха от страна на когото и да било, така че освен специалистите по въпросите на сигурността – никой друг не би могъл да даде оценки на проекта… още повече че материята не е разбираема за всеки.
Но мненията са различни – независимият депутат Росен Петров е защитник на този проектозакон. Той смята, че законът може да въведе, освен мерки за сигурността на държавата, също така и мерки за повишаване на спокойствието в обществото…
Мненията са различни, но че имаме необходимост от повече сигурност в тези несигурни времена – това просто е очевидно…
Ние дори нямаме представа дали някой заплашва с терор българската държава, но така си мислеха и французите, белгийците, а ето какво се случи и дори продължава да се случва…





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30

Гражданите на Варна се обединяват за създаването на зоополиция

За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Агра, Винария, Фуудтех 2025

Между 18 и 22 февруари в Панаирното градче в Пловдив традиционно и отново съвкупно се проведоха международните изложенията Агра, Винария и Фуудтех, събирайки по този начин целия път от производството до преработването на земеделската продукция. Акцентите в изложението и деловата му програма тази година бяха прецизното земеделие и връзката между..

публикувано на 25.04.25 в 09:30

Прозренията и гатанките на финландския художник Томи Нордген в България

В рубриката "Мигранти с таланти" ви срещаме с един финландски художник. Той се казва Томи Нордгрен и е роден в столицата на Финландия – Хелзинки. Учил е в Художествената академия "Пекка Халонен" в родината си, както и в санктпетербургската Художествена академия. За първи път идва в България и пристига в старата ни престолна столица през 2004 година,..

публикувано на 25.04.25 в 09:07
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30