Етикетът е онзи код на общуване, който може в определени ситуации да ни отвори врати, да ни помогне да направим впечатление, да поддържаме добри отношенията си с колегите на работното място.
Така наречените „добри обноски“ се появяват за първи път в Италия през XIV век , а през Викторианската епоха в Обединеното кралство те се развиват като изключително сложен набор от правила , които обхващат почти всяка част на човешкото съществуване- от начинът, по който се изписват буквите до множеството различия в общуването между социалните класи и половете.
Каква част от тези норми е останала в нашето общество и да ден днешен? Оказва се, че особено в бизнес средите, код на общуване съществува. Той се различава в отделните страни и всеки млад лидер е длъжен да познава културните особености на своите партньори.
Невeна Дичева е основател и преподавател в Детската академия за добри обноски. Там тя ежедневно запознава деца от различни възрасти как да навлязат в сложната материя на съвременния етикет. Защо? Защото младите бизнесмени и бизнесдами трябва да знаят как да направят първо впечатление, как да подбират темите за разговор, как да се хранят прилично на масата - тези и много други неща се изграждат като навик, а не бива да са рамка и задължение.
Според Невeна усмихнатото, учтиво и възпитано дете получава уважение от околните и това го мотивира. То успешно и с лекота общува със своите връстници, буди доверие, чувства се хармонично, балансирано и спокойно.
Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..
В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..
В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..
Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..
От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..
След протестите и скандалите от изминалата вечер постановката "Оръжията и човекът", режисирана от известния актьор и режисьор Джон Малкович, все пак се..
Художниците Цветелина Русалиева и Илиян Рач о в откриха съвместна изложба в галерията Аrea Contesa Arte в сърцето на Рим, която продължава до 10 ноември..
Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски". Ректорът на Софийския университет проф. д-р..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg