Обредна женска глинена фигурка на повече от 7 хиляди години е най-любопитната находка на археологическата експедиция, която това лято продължава проучванията на праисторическо жилище край великотърновското село Хотница.
Женската фигурка е разкрита заедно с две култови масички и един предмет във формата на призма, като находките вероятно са свързани с обредна дейност.
Фигурката, която е символ на женското начало или на някакво женско божество, е с разперени ръце, със схематично моделирано лице и в напреднала бременност. Тя е с широка раирана дреха. Според археолога от Регионалния исторически музей във Велико Търново Александър Чохаджиев, този род шарки или украшения са типични символи за бременността. Любопитно е, че фигурката е куха, има пробита под наклон дупка и издава прекрасен звук, заради което не е изключено да е била и музикален инструмент.
Италианският майстор на абстрактното изкуство Албино Пити, който вече близо десет години живее и работи в България, подготвя нова артистична изява със..
Гена Димитрова – една велика българка, напуснала ни през 2005 година, но оставила дълбока диря в сърцата на милиони почитатели на голямото изкуство в цял..
В Деня на Европа – какви са предизвикателствата, коментира в " Мрежата " по програма " Христо Ботев " Капка Тодорова , кореспондентка..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg