Сателитни предаватели са поставени за първи път на белоглави лешояди от единствената популация в Източните Родопи. Това е най-мащабното проучване на този вид птици на Балканите, което трябва да помогне за тяхното опазване.
Маркирани са пет птици, три възрастни, които ще носят имената Вихър, Буря и Крум, както и две млади Арда и спасеното преди седмица от удавяне лешоядче Звезди.
Предавателите изпращат данни в реално време за тяхното местоположение, здравословно състояние и екология като по този начин ще бъдат определени най-рисковите за лешоядите райони. Маркирането беше извършено от екип на Българското дружество за защита на птиците в рамките на проекта "По-диви Родопи".
До края на годината предаватели ще бъдат поставени на още седем белоглави лешояди, а целта е до края на проекта те да станат общо 20. Ще бъдат маркирани и черни лешояди, които гнездят в Националния парк "Дадя" в Гърция, близо до българската граница. Това ще даде информация кои са предпочитаните за обитаване райони за този вид и ще е от полза при опитите на природозащитниците да върнат птиците в Източните Родопи.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg