Димитър Лавчев е роден на 30 юни 1952 г. в Харманли. Наследник на сладкогласни певци и добри музиканти, той също поема по пътя на музиката.
Започва професионалното си развитие в НУФИ “Филип Кутев” град Котел при легендарния гъдулар Минчо Недялков, а след това завършва АМТИИ в Пловдив. Още като студент, освен като изпълнител, се изявява и като композитор и аранжор на народна музика.
След като завършва академията, започва работа като концертмайстор във фолклорен ансамбъл “Тракия”.
Печели награди в Конкурса за млади музиканти в Чирпан и работи със знаменити музикантни като кларинетиста Иво Папазов, кавалджията Теодосий Спасов в неговия джаз-квартет и много други.
Дълги години е солист на Оркестъра за народна музика на БНР, като в определен период е и негов диригент. Той е основател и ръководител на “Харманлийската тройка”, с която записва в БНР едни от най-обичаните от публиката хорà: Моминска ръченица, Годежарско хоро, Пазарджишка копаница. Заедно с фолклорна група “Българи” популяризира българската народна музика по света години наред.
Димитър Лавчев е гъдулар с изключителна индивидуалност. Неповторими са неговите бавни мелодии и техниката му на свирене. Звука на неговата гъдулка се доближава до човешкия глас по чувственост, а с нея той „изпява” от сърце своите авторските композиции “Изповед”, “Странджанско тайнство”, “Рано ми слана попари” и други. Оригиналната му изпълнителска техника привлича поколения млади изпълнители, които се учат от виртуозния гъдулар.
Димитър Лавчев е от творците, които никога няма да напуснат голямата сцена. Макар и вече пенсиониран, той винаги ще бъде част от Оркестъра за народна музика на БНР, а творбите и духът му ще изпълват музикалното пространство посредством учениците и последователите му.
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg