Димитър Лавчев е роден на 30 юни 1952 г. в Харманли. Наследник на сладкогласни певци и добри музиканти, той също поема по пътя на музиката.
Започва професионалното си развитие в НУФИ “Филип Кутев” град Котел при легендарния гъдулар Минчо Недялков, а след това завършва АМТИИ в Пловдив. Още като студент, освен като изпълнител, се изявява и като композитор и аранжор на народна музика.
След като завършва академията, започва работа като концертмайстор във фолклорен ансамбъл “Тракия”.
Печели награди в Конкурса за млади музиканти в Чирпан и работи със знаменити музикантни като кларинетиста Иво Папазов, кавалджията Теодосий Спасов в неговия джаз-квартет и много други.
Дълги години е солист на Оркестъра за народна музика на БНР, като в определен период е и негов диригент. Той е основател и ръководител на “Харманлийската тройка”, с която записва в БНР едни от най-обичаните от публиката хорà: Моминска ръченица, Годежарско хоро, Пазарджишка копаница. Заедно с фолклорна група “Българи” популяризира българската народна музика по света години наред.
Димитър Лавчев е гъдулар с изключителна индивидуалност. Неповторими са неговите бавни мелодии и техниката му на свирене. Звука на неговата гъдулка се доближава до човешкия глас по чувственост, а с нея той „изпява” от сърце своите авторските композиции “Изповед”, “Странджанско тайнство”, “Рано ми слана попари” и други. Оригиналната му изпълнителска техника привлича поколения млади изпълнители, които се учат от виртуозния гъдулар.
Димитър Лавчев е от творците, които никога няма да напуснат голямата сцена. Макар и вече пенсиониран, той винаги ще бъде част от Оркестъра за народна музика на БНР, а творбите и духът му ще изпълват музикалното пространство посредством учениците и последователите му.
Съботната оперна вечер посвещаваме на шведския сопран Биргит Нилсон. Ще я чуем в няколко фрагмента из опери на Рихард Вагнер. Като цялостен образ тя се превъплъщава в ролята на Реция от операта "Оберон" на Карл Мария фон Вебер. Запис под диригентството на Рафаел Кубелик и с участието на Доналд Гроуб, Марга Шимл, Джулия Хамари, Оже Арлийн, Пласидо..
В тазгодишното издание на фестивала във фокус са българските музиканти. Концепцията на музикалното събитие е да кани имена, които са желани и помнещи се от публиката, която специално се събира пред сцената до хотел "Рила", за да ги чуе. Тази година пристигат Дърти Луупс (Швеция) и Нгуен Ле "Силк&Сенд" трио (Франция). Фестивалът ще бъде открит от..
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Защо 12 години след протестите ДАНСwithme и "Белия автобус" днес по площадите на големите български градове отново има протестиращи хора, които..
Екипът на Театър 199 "Валентин Стойчев" посвещава театралния сезон и премиерните спектакли през цялата юбилейна година на своя дългогодишен директор Анна..
RADAR Festival Beyond Music се завръща между 7-и и 10-и август във Варна и както всеки път, предлага богата програма от аудио-визуални преживявания...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg