Димитър Лавчев е роден на 30 юни 1952 г. в Харманли. Наследник на сладкогласни певци и добри музиканти, той също поема по пътя на музиката.
Започва професионалното си развитие в НУФИ “Филип Кутев” град Котел при легендарния гъдулар Минчо Недялков, а след това завършва АМТИИ в Пловдив. Още като студент, освен като изпълнител, се изявява и като композитор и аранжор на народна музика.
След като завършва академията, започва работа като концертмайстор във фолклорен ансамбъл “Тракия”.
Печели награди в Конкурса за млади музиканти в Чирпан и работи със знаменити музикантни като кларинетиста Иво Папазов, кавалджията Теодосий Спасов в неговия джаз-квартет и много други.
Дълги години е солист на Оркестъра за народна музика на БНР, като в определен период е и негов диригент. Той е основател и ръководител на “Харманлийската тройка”, с която записва в БНР едни от най-обичаните от публиката хорà: Моминска ръченица, Годежарско хоро, Пазарджишка копаница. Заедно с фолклорна група “Българи” популяризира българската народна музика по света години наред.
Димитър Лавчев е гъдулар с изключителна индивидуалност. Неповторими са неговите бавни мелодии и техниката му на свирене. Звука на неговата гъдулка се доближава до човешкия глас по чувственост, а с нея той „изпява” от сърце своите авторските композиции “Изповед”, “Странджанско тайнство”, “Рано ми слана попари” и други. Оригиналната му изпълнителска техника привлича поколения млади изпълнители, които се учат от виртуозния гъдулар.
Димитър Лавчев е от творците, които никога няма да напуснат голямата сцена. Макар и вече пенсиониран, той винаги ще бъде част от Оркестъра за народна музика на БНР, а творбите и духът му ще изпълват музикалното пространство посредством учениците и последователите му.
О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU) е българско музикално движение, създадено през..
Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали. Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..
This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..
Културният компас този път ни отвежда към едно наистина специално събитие – "Изчезващият град: Работилница за старите къщи" , което ще се проведе тази..
До 20 август ще продължи приемът на текстове за Националния литературен конкурс за поезия и проза "Янаки Петров". Всеки желаещ може да изпрати своите..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg