Предаването за хорово изкуство Cantate Jubilate посвети три летни издания на Втория майсторски клас за хорови диригенти, наречен „Творческа лаборатория за практическо запознаване с хорова литература”. Той се състоя гр. Пловдив от 2 до 8 юли, 2016 г. Под вещото ръководство на изтъкнатия български диригент доц. Крикор Четинян и неговия асистент и организатор на събитието – Кръстин Настев, участниците, дошли в града на тепетата от различни краища на България и чужбина, обмениха опит и споделиха творчески идеи. Домакин на събитието за втора поредна година бе Националното училище за музикално и танцово изкуство „Добрин Петков”.
Майсторският клас е отворен за хорови диригенти, студенти, преподаватели по музика и слушатели. Целта му е да даде възможност на хоровите диригенти да работят с водещи фигури в областта на хоровата музика – диригенти, композитори и др. Желаещите да се включат в лабораторията имат възможност да се запишат като „активни” или „неактивни” участници, като всички заедно образуват учебен хор, с който „активните” диригенти работят.
В рамките на няколко дни участниците имаха възможност да се запознаят с произведения, обхващащи различни музикални жанрове. Вълнуващи бяха срещите им с тримата гост-преподаватели.
Проф. Мирослав Попсавов, преподавател в катедра „Дирижиране” при Теоретико-композиторския и диригентски факултет на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров”, обогати познанията на младите колеги в областта на сакралната музика.
Специално от САЩ пристигна проф. д-р Мадлен Бъчварова – професор по музика и директор на хоровата програма в Hanover College, в щата Индиана. Тя грабна вниманието на участниците със своята беседа на тема „Госпъл и спиричуъл”.
Диригентът Михаил Делчев, заедно със своя женски камерен хор „Перуника” от Стокхолм, Швеция, изнесе концерт-семинар, в който показа как българските фолклорни мелодии и ритми могат да виреят и по бреговете на Балтийско море.
Освен семинарите, програмата на Майсторския клас включваше сутрешни и следобедни репетиции и заключителен концерт в зала „Съединение”, която се намира в Регионалния исторически музей в Пловдив.
• Първото предаване, на 24-ти август, включва интервюта с маестро Четинян и Кръстин Настев и документален звук от заключителния концерт на диригентите. На живо в студиото на Cantate Jubilate гостуват двама от участниците – Евелина Кулински и Григор Григоров.
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg