От една страна, Европейският съюз даде окуражителния сигнал, че е готов да разгледа кандидатурата на Босна и Херцеговина за членство. В същото време се случи този референдум. Той показа не толкова обществено или етническо разделение, а разделение на политическото ръководство.
Горди допълни още:
Не смятам, че възможността за референдум за независимост на сърбите се увеличи в резултат на гласуването миналата неделя. Напротив, всъщност този референдум направи отцепването по-малко вероятно. Ако се вгледате в резултатите, ще видите, че той не бе така успешен. Властите в Република Сръбска твърдят, че мнозинството от избирателите - 55 процента - са гласували. Това обаче няма как да бъде потвърдено. На референдума нямаше наблюдатели, липсваха и Държавната избирателна комисия и Организацията за сигурност и сътрудничество. Можем да приемем спокойно, че властите си измислиха тези данни, за да направят допитването по-представително, но всъщност едва ли са докарали и половината от хората до избирателните урни.
Цялото интервю с д-р Ерик Горди можете да чуете в звуковия файл.
Фондация за хуманитарни и социални изследвания – София (ФХСИ) излезе с новия брой 7 на Бюлетина "Антидемократичната пропаганда в България онлайн". Как..
Своята кариера на художник-карикатурист, а и на "пописващ" пародии и смешки Димитър Чорбаджийски-Чудомир разгръща първоначално най-пълно във в...
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" кани публиката на пътуване в сърцето на Португалия с поредната си изложба на водещи съвременни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg