Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доайенът на пиринската песен - Роза Цветкова

Роза Цветкова
Снимка: архив БНР
Роза Цветкова е родена на 21 юни 1931 г. в китното селце Хотово, между градовете Мелник и Сандански. Тя е най-малкото от децата на семейство, в което песента е на голяма почит. Първоначално пее в къщи и на седенки заедно с майка си - Иванка Цветкова, която е била и нейната първа учителка.

За първи път пее пред много хора в прогимназията - на ученически лагер в Попина лъка. След това учи в гимназията в Сандански, където се изявява с красивия си глас и в друг жанр - изпълнява главната роля в оперетата „Аршин – Малалан“.
Още ученичка в 11 клас се явява на прослушване пред Филип Кутев, Светослав Обретенов, Елена Стойн и Райна Кацарова. Така, през 1951 г. Роза Цветкова става една от първите участнички в основаването на Държавния ансамбъл за народни песни и танци „Филип Кутев”, където остава повече от 35 години. Вдъхновен от изящния й глас, Филип Кутев създава едни от най-красивите песни за хор - „Айде, слънце зайде”, „Кажи, кажи, Ангьо”, „Залюбих си едно либе”, „Видо, Видо, бяла Видо”.
През 1953 г. Роза Цветкова прави първите си записи в БНР. Регистрирани са над 50 солови песни, а обработките са на Коста Колев, Христо Тодоров, Георги Минчев, Божидар Абрашев, Николай Кауфман и други.
Сред най-известните й песни са: „Сестра брата кани на вечера”, „Зайди, зайди, ясно сонце”, „Лозо Лозано”, „Айде, пушка пукна”, „Панаир ми се сбираше” и много други. А любопитното е, че самата тя ги е събирала от селищата Пирин, Беласица, Огражден, Горешево.
Интересно е да се знае, че една от най-популярните и обичани песни - „Зайди, зайди, ясно сонце” е изпята за първи път именно от Роза Цветкова. Песента е донесена и записана за фонотеката на БНР през 1972 година, съпроводът е на Оркестъра за народна музика на БНР. Оттогава и до днес „Зайди, зайди, ясно сонце” остава неотменима част от българската звукова памет.

Освен като солова изпълнителка, Роза Цветкова участва успешно и в различни камерни състави - триа, квартети, секстети и други концертиращи групи. Заедно с Янка Младенова и Стоянка Лалова създават трио „Фида”, с което печелят златен медал от Московския младежки фестивал през 1957 г.
Носителка е на орден „Кирил и Методий” - II степен, както и на юбилеен медал „25 години народна власт”. Има издадени три дългосвирещи плочи от „Балкантон”.
През месец август 2016 г., на 85 години Роза Цветкова ни напусна. Сигурна съм обаче, че тя няма да бъде забравена, защото гласът ѝ, творчеството ѝ, са наистина прекрасни, и музиката ѝ ще продължава да звучи в ефира на Българското национално радио.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05