Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първан Симеонов: Част от тези, които днес повдигат въпроса за проблемите в Изборния кодекс са знаели за тях от по-рано и умишлено са изчакали наближаването на изборния ден

Снимка: БГНЕС

Днес парламентът трябва да гласува промените в Изборния кодекс, които бяха договорени от управляващото мнозинство през седмицата. Най-общо те включват:
- отпадане на ограничението за брой на избирателните секции в страните от ЕС;
- различно отчитане на гласовете от квадратчето „Не подкрепям никого“ при мажоритарни и при пропорционални избори;
- възможност за разкриване на допълнителна урна в натоварените секции.
Дали те ще бъдат приети в този им вид, зависи от волята на депутатите. На експертите обаче остава анализът – именно затова потърсихме и политолога Първан Симеонов, директор на „Галъп интернешънъл“.
Според него, ние постепенно свикваме с мисълта, че изборното законодателство у нас се променя конюнктурно, постоянно и ад хок, което води и до трайно свикване с друга мисъл – че около изборите в България винаги има проблем. Сегашната промяна в 12 без 1 може и да е прецедент, но със сигурност е ескалация на проблема – след Костинброд, „Арена Армеец“, 15/15, прозрачните бюлетини, неяснотота около начина на гласуване за референдума и т.н., и т.н.
В резултат на всичко това ние започваме да свикваме с хаоса, който се създава, а голяма част от политическите партии разглеждат изборните механизми като част от партийната си пропаганда. Те не просто мислят конюнктурно, а пазят и определени козове за последния момент. Г-н Симеонов добави, че е напълно убеден, че част от хората, които алармираха за проблема с Изборния кодекс сега, са знаели отдавна за него и са чакали наближаването на изборите за да го повдигнат – естествено с предизборна цел.
Какви дивиденти може да им донесе това решение? Ще се справи ли изборната администрация с промените, направени в последния момент? Защо е толкова важна различната трактовка на квадратчето „На подкрепям никого“? Как ще повлияят на резултатите референдумът и гласовете от чужбина? И какво ще се случи с управленската формула след 6 ноември? – чуйте в интервюто с анализатора.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истината като жертва

Fake for/or Real е интерактивна изложба, създадена и като пътуваща, през 2020 година от Дома на европейската история в Брюксел. В България тя гостува 3 месеца (до 20 октомври т.г. в залите на Националния етнографски музей) и предизвика много голям интерес. Историята на подправянията и фалшификациите се оказа добър пример, за това как трябва да се..

публикувано на 16.11.24 в 10:05
Георги Лозанов

Доц. Георги Лозанов: Диктатурата става по-популярна перспектива от демокрацията

Тридесет и пет години след падането на Берлинската стена и очакванията на българското общество да стане част от демократичните процеси и форми на управления, сякаш вървим към провал. Доц. Георги Лозанов , преподавател във ФЖМК, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" кой, защо и как бяха превзети България и българските медии след 10..

публикувано на 16.11.24 в 09:00
проф. Димитър Вацов

Проф. Димитър Вацов: Демократичните държави трябва да защитят собствените си ценности

Миналата седмица Фондация за хуманитарни и социални проучвания – София  (ФХСИ-София) беше домакин на международен Форум за информационен интегритет, по време на който учени и изследоватеи от много европейски страни се опитаха да обяснят влиянието и устойчивостта на пропагандата , както и каналите, през които достига до обществата, разбира се, и..

публикувано на 15.11.24 в 16:25
Снимката е илюстративна

Как се процедира при щети от свлачище

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Вратанка Драгоева, Перник. Имам вилно място край село Големо Бучино. Преди 2 години в района се активира свлачище, което стигна до дворното място на..

публикувано на 15.11.24 в 15:00

Смисълът на Рождественския пост: Разказът на един свещеник

Днес православните християни отбелязват началото на Коледния пост – период на духовна подготовка за един от двата най-големи църковни празника – Рождество Христово. Постът продължава 40 дни до самата Коледа и символизира важен период на смирение и саморазмишление. Отец Михаил Трифонов от храм "Света Троица" в с. Кардам, който следва пътя на своя..

публикувано на 15.11.24 в 13:17