Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Автори, хитове (bis): Йохан Пахелбел, Джилбърт О’Съливан

БНР Новини
Йохан Пахелбел и Джилбърт О’Съливан
В странстването ни през вековете търсим пресечна точка между творчеството на саксонския композитор Йохан Пахелбел (1653 – 1706) и ирландския автор – изпълнител Джилбърт О’Съливан, нашумял през седемдесетте години на ХХ век.
В предишна наша среща споделихме, че всеки композитор има своите хитове, поне според него самия. При Пахелбел и Съливан признателността идва и от публиката още от времето на тяхната творческа активност.
Йохан Пахелбел е сред известните органисти и композитори на Средна Германия, обхващаща областите Саксония и Тюрингия. Дългия ред на тези композитори увенчават Й.С.Бах и Хендел. Славата на саксонците в Европа през онова време е тъй голяма, че италианците, например, под името „сасоне“ опознавали всички немски музиканти. Музикална емблема на Пахелбел е прочутият му канон от творбата „Канон и жига за три цигулки и басо континуо“ (Канон в Ре). През ХХ и ХХI век безчет музикални автори имитират, повтарят, копират акордовата прогресия на канона, като я използват за различни по жанр нови творби. И тъкмо заради това днес Йохан Пахелбел е наричан „един от кръстниците на популярната музика“.
Когато в края на шейсетте години менажерът на Енгълбърт Хъмпърдинк и Том Джонс, създател на „суперзвезди“ Гордън Милс обяви, че е въпрос на време да покаже на света и третия си артистичен коз тогава, мислех, че това е блъф. Какво повече от Хъмпърдинк и Том Джонс, особено в тази позната вече стилистика?! И изведнъж се появи Джилбърт О’Съливан, напълно различен от всеки и от всичко популярно до момента. С достъпни песни, приятни за малки и големи, с каскет, добре пресметнат небрежен външен вид, поведение (и пиано) той завладя слушатели и зрители. За 4-5 години. Дори сценичното му присъствие да напомня метеор, песните на Джилбърт О’Съливан (Alone Again (Naturally), Clair, Get Down, We Will, No Matter How I Try, Ooh Baby, Why, Oh Why, Oh Why…), оказва се, звучат десетилетия наред, чак – до наши дни.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Конрад Хъруиг: Искам да повярвате, че хората гледат на България като страна с нова и модерна музика

Американската легенда на джаз тромбона гостува в предаването "Джазисимо" след серия клубни концерти в София заедно с български джаз музиканти, с които той поддържа топли отношения от две десетилетия – Атанас Попов, Антони Дончев, Георги Дончев, Димитър Льолев, Михаил Иванов-Мишо, Васил Спасов и други. През 2018 г. Конрад Хъруиг е специален гост на..

публикувано на 25.12.24 в 17:10
Мирослава Кацарова

Back to the Cinema с Мирослава Кацарова

Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше музикални теми и песни от филми, свързани основно с европейското кино. Сред филмите, чиято музика бе интерпретирана от Мира и нейния джаз квартет (Мирослав Турийски, Веселин Веселинов Еко, Христо..

публикувано на 25.12.24 в 11:27
Мария Мира Христова, инж. Васил Ботев и Людмила Лазарова с вълшебното

За песента "Копче-топче" или как на Коледа стават чудеса

Песента "Копче-топче" пристига директно в радиоефира от творческата работилница на инж. Васил Ботев и певицата Людмила Лазарова в навечерието на Светлите празници. Процесът на създаването на песента и историята на инж. Васил Ботев започва в разгара на лятото в предаването "Terra Култура". Тогава пожелания за творчески успех отправя и Мими Колева..

публикувано на 25.12.24 в 09:11

Стенли с коледен концерт

Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със своята група в 22 часа в коледната нощ.  Много rock’n’roll, стил и класна българска музика обещава Станислав Сланев-Стенли на своята публика, а празничната му програма от най-добри песни е взела..

публикувано на 24.12.24 в 17:50
Сцена от спектакъла на „Джани Скики“

Отзвук от бляскавото начало на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора - 2024

През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..

публикувано на 23.12.24 в 12:15