Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Тайни и загадки”: Изгубената история на Мария Магдалена и Христос

Гибелта на пеперудата в миналото променя света в бъдещето

Стенописът Тайната вечеря от Леонардо да Винчи
Снимка: bg.wikipedia.org
Той обичал нея. Тя – него. Според някои, имали сериозна разлика във възрастта и в социалното положение. Според други, били женени и дори имали деца. Ако кажа, че имената, с които достигат до нас днес, са Мария Магдалена и Иисус Христос, няма как да не премина през „Осанна” и „Разпни го”. Светът периодично го прави. Защо да не опитаме и днес. Дори за кратко.

Преди две години световните медии разпространиха информацията, че канадският проф. Бари Уилсън е разчел ръкопис, съхранен в Британската библиотека. Писателят Симча Якобовичи пресъздаде превода в книгата „Изгубеното Евангелие” - The lost gospel. Англиканската църква опроверга тиражираните информации и сравни „откритието” с измислиците в книгата на Дан Браун „Шифърът на Леонардо”.
Доколко подобни „разкрития”, почиващи и на отчасти субективни твърдения, ни дават право да говорим за семейство между Мария Магдалена и Божия син, стоящ в разпятието си като символ на съвременна религия с безспорно влияние върху душите и умовете на хората? Доколко е полезно да приемем, че дори и да е имало подобен съюз, той би приличал на представите за семейство на средностатистическия земен жител и от началото на ХХI век? И какво ще ни донесе това за по-доброто бъдеще на човечеството?

Отговорът се крие някъде в трактовките за Пътя на Голготата. Малцина са дръзналите да оспорят този път на Христос. Един от тях е богословът-мъдрец Ваклуш Толев, чийто глас е съхранен в „Златния фонд” на БНР. Само човек може да свидетелства за наличие на нещо повече от човека, твърди Толев.

В самия край на първото издание на „Тайни и загадки” поглеждам към стенописа „Тайната вечеря” и прозвучава въпросът дали чрез четката на Леонардо да Винчи - Иисус Христос и Мария Магдалена получават право на своята уникална „сватбена” снимка - чуйте още в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Митев

Владимир Митев за ситуацията в Близкия изток

Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..

публикувано на 28.07.25 в 15:25

Глобалното затопляне и предизвикателствата пред планинския туризъм: съветите на Момчил Цветанов

Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..

обновено на 28.07.25 в 11:42

Акселераторът SCION подкрепя природо-базираните и чисти технологии

В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..

публикувано на 28.07.25 в 10:10
Доц. Владислав Миланов и д-р Антоанета Начева

Езикът на политиците е неразбираем, зад него не откриваме човека

Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов :  "Чистото и задълбочено политическо..

публикувано на 28.07.25 в 08:55
Георги Трайков пред очакващите реставрация мебели

Теория и практика на реставрирането

Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..

публикувано на 27.07.25 в 10:05