Двама български граждани бяха осъдени днес в Кипър на 13 и 10 години затвор за убийството преди една година на живееща в Кипър молдовска гражданка. Те се очаква да станат и свидетели на обвинението срещу трети подсъдим за нейната смърт.
32-годишният Пламен Пелов бе осъден на 13 години затвор, а 31-годишият Даниел Славчев – на 10 години затвор от Наказателния съд в град Ларнака за жестокото убийство на 37-годишната молдовска гражданка Даниела Роска. Случаят шокира обществеността на острова, когато жената бе намерена пребита до смърт в дома си в Ларнака на 1-ви ноември миналата година.
Двамата българи бяха признати за виновни по пет обвинения, включително убийство, заговор за извършване на престъпление, кражба чрез взлом.
Според събраните доказателства Пелов и Славчев са действали по нареждане на 26-годишния кипърски гражданин Панайотис Александру, който според следователите стои зад убийството на бившата му приятелка Даниела Роска. Кипърецът е подозирал, че тя е замесена в кражба на 25 000 евро от дома на родителите му. Българите е трябвало да влязат в апартамента на жената и да вземат парите. Даниела обаче ги изненадва при опита им за грабеж. В последвалата борба тя получава масивни травми от удари на главата й в пода. Починала е от задушаване часове след като нападателите са напуснали апартамента, като е намерена с ръце, завързани с връзки за обувки зад гърба й.
Участието на Пелов и Славчев в жестокото убийство бе разкрито чрез намирането на предмети, принадлежали на жертвата, дрехи, носени от двамата българи, със следи от ДНК, както и техните самопризнания. Като смекчаващи вината обстоятелства адвокатите им изтъкнаха, че двамата българи не са били въоръжени и не са имали намерение да убиват Даниела Роска, а за Славчев бе посочено и косвено участие.
Пламен Пелов се очаква да бъде основен свидетел на обвинението, а Славчев - потенциален свидетел, срещу Панайотис Александру. Делото срещу него е насрочено за 25-и ноември.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg