Ново изследване кара учените да смятат, че животът на Земята може би се е зародил в кратер. Откритията сочат, че удари на астероиди могат да деформират земята и да образуват екологични ниши.
Заключенията на учените са въз основа на анализ на скална проба от вътрешността на кратер в Мексико. Той е образуван вследствие на сблъсък на космическо тяло със Земята преди 65 милиона години. Сблъсъкът бил толкова силен, че са изчезнали 75 процента от живите организми на планетата, включително динозаврите. След сблъсъка скалите имали по-малка плътност и станали по-шуплести. Малките отвори в тях са имали роля на развъдници на най-ранните форми на живот. Става дума за места, където водата и кислородът можели да се смесят с хранителни вещества. Кратерът осигурил на бактерии и други едноклетъчни убежище, в което те били защитени от външната среда. Резултатите от изследването са публикувани в списание "Сайънс".
На 3 май Стара Загора ще бъде домакин на Националния хоров фестивал "Августа Траяна", който събира 16 хорови формации от различни краища на България ...
По повод Световния ден на изкуствата българският автор Александър Ал. Хаджихристов беше удостоен с почетна награда в Истанбул. Турската Асоциация за..
Къде в общуването между политиците и гражданите можем да поставим израза "Да разлаем балъците", кога властимащите използват такава стратегия към..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg