Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премълчаната история на националните доктрини на Сърбия и Гърция

БНР Новини
Акад. Григор Велев и акад. Стоян Райчевски (вляво на снимката) - двамата са част от екипа на БАНИ, разработил идейния проект за Българска национална доктрина, в студиото на "Премълчаната история".
Снимка: Емил Николов

Напоследък в медийното ни пространство се чуват отделни политически гласове за необходимостта Народното събрание да разгледа, доразработи и приеме Националната доктрина на България. При това такъв проект вече е предоставен на всички днешни депутати от Българската академия на науките и изкуствата (БАНИ). Но отделните предизборни флиртове с националната идея не могат да се възприемат като осъзнато отношение към националната ни демокрация и осъществяването й в условията на Снимкаглобализма. Нещо повече – за доктрините на нашите балкански съседи никой нито говори, нито обсъжда, нито анализира. Дали това е поредната гнила ябълка на нашата криворазбрана дипломация или става дума за отровната химия на родния ни нихилизъм, май вече е все едно…
По-важното е, че съвременния български гражданин, ако не е професионален историк, и хабер си няма нито от това що е Национална доктрина, нито какво е мястото на майка България в амбициите на редица сръбски и гръцки правителства. И как във времето тези съседски амбиции са били осъществявани, най-често през горчивите сълзи на нашите стари майки. И чрез пролятата кръв на дедите ни, които с цената на живота си са отказвали да се наричат сърби или гърци... Тази част от Историята на България е повече от премълчавана. Тя направо е заобикаляна както в годините на тоталитарното комунистическо управление, така и през този четвърт век на парламентарна демокрация.
Защо? За да си отговорите на този въпрос ще трябва да чуете предаването.
Гости: акад. Григор Велев и акад. Стоян Райчевски, и двамата са част от екипа на БАНИ, разработил идейния проект за Националната доктрина. Нейната седма редакция бе издадена в книга, а журналният й вариант отдавна стои върху писалището на Цецка Цачева и нейните заместници. В разговора взе участие и друг член на творческия колектив, това е историкът акад. проф. Пламен Павлов.




Ако желаете да оставите коментар, посетете страницата на предаването във Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Антарктида – познатата и непозната: 4 епизод – Какво показват ледниците?

Антарктида е една лаборатория за наука и въпросите, които ние като учени имаме, могат по- бързо да стигнат до своите отговори, заяви хидробиологът доц. Весела Евтимова. Тя е участвала в две експедиции. Всичко там докосва по особен начин сетивата и дава възможност на учените да развиват своите проучвания, сподели още тя. Антарктида – познатата и..

публикувано на 12.09.24 в 13:40
Самюъл Хънтингтън

В света на Самюъл Хънтингтън: началото

Американският социолог, един от най-известните представители на течението на транзитолозите, Самюъл Хънтингтън се сдоби със световна слава, след като изложи на бял свят теорията си за сблъсъка на цивилизациите. Хънтингтън излага прочутата си теза във връзка с настъплението на испаноезичните американци в южните щати на САЩ, но сякаш атентатът..

публикувано на 11.09.24 в 17:37

Верона ще измести ли Париж като град на любовта?

Олимпиадата отшумя и Париж отново се върна към нормалното си битие като град на любовта. Верона обаче упорито се домогва до романтичната титла. И има основание. Мястото е пропито със средновековна нежност и любов, бурни чувства и въздишки. И всяка година най-малко три милиона туристи се стичат тук, за да ги изпитат. Разбира се, всички се тълпят..

публикувано на 11.09.24 в 15:05

Инфлуенсърите – сега и преди

Англицизмът "инфлуенсър" значи "човек с влияние". Думата свързваме днес с виртуалното и с маркетинга, но забравяме, че субектите на влиянието и следващите ги, тоест последователите им, са съществували в човешкото общество винаги – и за добро, и за лошо. Сократ и Ницше, Толстой и Кант, нашите Вазов и Дънов – пророци и писатели, идеолози и политици –..

публикувано на 10.09.24 в 17:45

Еврика! Успешни българи: Николета Стойнова

"Да се подобрявам, да се подобрявам, да се подобрявам..." Няколко пъти Николета Стойнова – ученичка от Американския колеж в София, повтаря тези думи докато разговаряме. Само след няколко дни тя ще бъде в 12 клас и с основание може да се каже, че е една от учениците, с които Колежът може да се гордее. Тя е лауреат от Националния конкурс "Млади..

публикувано на 09.09.24 в 17:05