Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Любомира Александрова: В един професионален хор трябва да се търсят белкантови гласове

БНР Новини
Смесеният хор на БНР с диригент Любомира Александрова на сцената на зала „България“ – 25 ноември 2016 година. Участие в Духовен концерт по повод 1100 години от Успението на свети Климент Охридски
Снимка: Мануела Манчева

От месец ноември тази година Смесеният хор на БНР работи с новия си диригент Любомира Александрова. Първата им съвместна изява пред публика бе на 25 ноември на сцената на зала „България“: участие в Духовен концерт по повод 1100 години от Успението на свети Климент Охридски. Концертът се превърна в истински празник за многобройните присъстващи, великолепно организиран с благословението на Негово Светейшество Неофит, Патриарх Български и Митрополит Софийски. Освен радиопевците, участваха още: Смесеният хор при патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ с диригент доц. Димитър Димитров, Софийският свещенически хор с диригент иконом Кирил Попов, Камерният ансамбъл „Св. Йоан Кукузел - Ангелогласният“, ръководен от новия си, съвсем млад диригент Кристиан Попов и Националният филхармоничен хор „Светослав Обретенов“ с диригент Славил Димитров.
След самостоятелната програма на всеки един от съставите, на сцената запяха заедно радиохористите и Капелата, което, мисля, че от много години насам не се е случвало.
Пет дни след успешния дебют на Любомира Александрова със Смесения хор на БНР, тя имаше и първата си медийна изява в Националното радио – заедно с Георги Еленков, продуцент "Вокална музика" в Музикална къща БНР, тя гостува в специализираното предаване за хорово изкуство "Кантате юбилате".
Любомира Александрова, диригент на Смесения хор на БНР, Мануела Манчева и Георги Еленков, продуцент Вокална музика в Музикална къща БНР в студиото В звуковия файл, освен разговора с гостите можете да чуете двете изпълнения на радиохора от духовния концерт в зала „България“:  „Богородице, Дево“ от Сергей Рахманинов и „Хвалите имя Господне“ на Добри Христов със солист Васил Антов. Третото песнопение е с участието на двата професионални състава под диригентството на иконом Кирил Попов: неговата авторска творба „Рождественска възхвала“ по оригинален старобългарски текст на епископ Константин Преславски; солисти са Васил Антов – бас-баритон и Борис Григоров – тенор.
Този концерт очертава хубаво бъдеще за Смесения хор на БНР и нови срещи с диригента Любомира Александрова, която обожава операта, хор „Монтеверди“ на сър Джон Елиът Гардинър и изобщо хубавата музика. Убедена е, че българските певци са много музикални и има желанието да обогатява репертоара на радиохора с творби от всички стилове и много съвременни композиции. Желаем й успех!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Полет с "Тригайда"

А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...

публикувано на 21.04.25 в 09:23
Григор Паликаров

Григор Паликаров дирижира "Немски реквием" от Йоханес Брамс за Великден

В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..

публикувано на 15.04.25 в 10:24

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 30 април 2025 г.

16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..

публикувано на 15.04.25 в 09:10
Даниеле Феббо

Даниеле Феббо в света на музиката

Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..

публикувано на 15.04.25 в 08:35
Jullzie

Нестандартната певица Jullzie

Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..

публикувано на 14.04.25 в 15:20