Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Чолаков - майсторът на високото "До"

Петък, 13 януари, от 23.00 часа, по програма "Христо Ботев"

Георги Чолаков в ролята на Неморино в „Любовен еликсир” от Доницети, 1976 г., Манхайм.
Снимка: operasofia.bg
Гост в предаването е тенорът Георги Чолаков - певец с дълга и плодотворна кариера. Той е малко познат у нас, тъй като след 1973 г. пее само зад граница. По-често започва да гостува в България през 90-те.
Завършва с отличие Консерваторията в класа на Лиляна Жабленска от школата на проф. Христо Бръмбаров. Първият му ангажимент е в град Гьорлиц, Германия, където пресата го нарича „майсторът на високото „ДО“ и „чудото от Гьорлиц“. Член е на Софийска опера от 1968 г. до 1973 г. Помнят се превъплъщенията му на Херцога в „Риголето“ от Джузепе Верди (с Цветанка Аршинкова – Джилда и Стоян Попов – Риголето), Рудолф от „Бохеми“, с Райна Кабаиванска ( заедно пеят в Германия, в оперния театър на Висбаден), Едгардо в „Лучия ди Ламермур“ от Гаетано Доницети, певецът в „Кавалерът на розата“ от Рихард Щраус, постановка на световно известния тенор Димитър Узунов, Алфред от „Травиата“ на Верди с Дарина Такова, Густаво в „Бал с маски“ от Верди с Цветелина Василева. С "Риголето" Георги Чолаков става лауреат на третия Международен конкурс за млади оперни певци в София.
 От 1973 г. Георги Чолаков пее в Австрия, Швейцария и Германия.От 1977 г. е ангажиран като първи тенор в Deutsche Oper am Rhein в Дюселдорф. В Париж участва в записа на Френското радио в зала „Олимпия“ на операта „Война и мир” от Прокофиев под диригентството на Мстислав Ростропович, заедно с Галина Вишневская, Никола Гюзелев и Николай Геда. За Френското радио записва операта „Опричник“ от Чайковски, в Берлинското радио със сопраното Елка Мицева прави запис на операта „Мадам Бътерфлай“ от Пучини, под диригентството на Руслан Райчев.. Участва още в цялостни записи на "Халка" от Монюшко в Лайпциг и "Нерон" от Маскани в Антверпен.
Като композитор Георги Чолаков е член на немската организация GEMA, автор е на канцонети, мюзикъл и славянски реквием.
Преподаването също е част от живота на артиста още от самото начало. В момента все още активно работи с млади тенори от България и Германия.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рожден ден на сцената: Тони Димитрова и нейният подарък за публиката

Днес поздравяваме Тони Димитрова с рождения ѝ ден – обичаната българска певица, която продължава да вълнува сърцата на своите почитатели. В навечерието на своя концерт в зала 1 на НДК, тя сподели мислите си в ефира на "Нашият ден". На въпроса какво я прави толкова обичана от хората, Тони Димитрова отговори искрено и с усмивка: "Не знам на какво..

обновено на 10.01.25 в 11:54
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50