Всеки ден в 12 часа от депо „Банишора“ потегля софийският „виенски” трамвай. Докато трае обиколката на центъра на София, пътниците се запознават с интересни факти за Виена и за връзките между двете столици. В трамвая звучи музика от Новогодишния концерт на Виенската филхармония от 1 януари 2017 г. и така софиянци и гостите на София се пренасят във вълшебния свят на забележителностите на австрийската столица и на виенския валс, с което се отбелязва и 150-годишнината от премиерата на сцена на най-известния валс в света: „На хубавия син Дунав“ на Йохан Щраус-син.
През XIX и в началото на XX век Виена е проводник на европейското политическо и културно влияние на Балканите и в България. Още преди Възраждането във Виена се установяват български търговски колонии, а будни и по-заможни българи получават образованието си там. В онези години връзката е повече търговска и се осъществява по река Дунав. След Освобождението София е повлияна най-силно от „виенския“ стил в бита и културата – от облеклото до архитектурата и декорациите на сградите. Градът започва усилено да се застроява, прокарват се пътища, мостове, изграждат се жп гари, трамвайни линии. Бурното развитие на града привлича множество австрийски архитекти, инженери и декоратори. Те се установяват за дълъг период в София и проектират и осъществяват едни от най-красивите сгради – така че днес центърът на града очевидно има „виенско излъчване“. Сред най-известните сгради, построени от австрийски архитекти, са Народният театър, Военният клуб, Държавната печатница – сега Квадрат 500 и Синагогата.
Ретротрамваят се движи до 14 февруари включително като потегля в 12 часа, а цялата обиколка продължава два часа. Пътниците се возят безплатно, но получават символичен билет за спомен.
Маршрутът на трамвая е: депо „Банишора” – Централна гара – бул. „Кн. Мария Луиза” – ул. „Алабин” – ул. „Граф Игнатиев” – пл. „Журналист” – ул. „Граф Игнатиев” – пл. „Възраждане” – бул. „Христо Ботев“ – Петте кьошета – НДК – бул. „Витоша“ – кв. „Иван Вазов” – НДК – Петте кьошета – пл. „Възраждане” – бул. „Христо Ботев” – Централна гара – депо „Банишора”.
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
"Хоуп и Морето" е нова детска книга на българския книжен пазар, която е специална освен със своята история, така и с българското участие в нея. Текстът е от американския автор Андрю Хакет, илюстрациите са на българката Светла Радивоева. Преводът на български език е на Катя Перчинкова. Сюжетът разказва за момиченцето Хоуп, което си играе само и тъжно..
На слушателите на "Нашият ден", които обичат смразяващи кръвта истории в горещите летни дни, Юлия Петкова предлага перфектното четиво. "Когато Давид получава имейл от непозната жена, която твърди, че има информация, свързана с детството му, той не знае как да реагира. Давид няма никакви спомени от първите 12 години от живота си. А..
От днес културното пространство NEXUS ще бъде домакин на серия семинари, посветени на симбиозата между модата и архитектурата. Първото от поредицата събития започва 17 юли от 19:30 ч. и е посветено на корените и предисторията на архитектурната мода, границите на това понятие и стила space age, повлиян силно от футуризма. Другите две лекции..
Съдебни преследвания, политически и обществен драматизъм в българското общество – разговор в "Нашият ден" с Радослав Бимбалов, писател, общественик и..
Държавната опера в Стара Загора навършва 100 години с премиера на спектакъла "Цар Калоян" на сцената на Античния форум "Августа Траяна" – на 17 и 18..
25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U. е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg