Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за диригента Димитър Григоров

БНР Новини
Димитър Григоров с камерен ансамбъл „Свети Седмочисленици”.
Снимка: личен архив на академик Методий Григоров

На 22 февруари 2017 година в предаването за хорово изкуство Cantate Jubilate си спомнихме за един от ярките български музиканти, напуснал преди десет години твърде млад земния свят. В датите на неговото раждане и смърт можем да открием символика: 1 октомври е Световен ден на музиката, а 11 декември - Световен ден на хоровото изкуство.
Димитър Григоров отлетя в отвъдното 38-годишен, покосен от коварна болест и сега, от дистанцията на времето можем да оценим с удивление големия брой великолепни записи, осъществени с камерния ансамбъл „Свети Седмочисленици” към едноименния храм в София; богатия му изследователски труд; плодотворната педагогическа дейност в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство - Пловдив; авторските предавания от поредицата „Музика сакра” по БНР и много други дейности, които изпълваха неговото ежедневие.
Търсач, изследовател, удивително начетен, гибелно работлив, колосален професионалист, музикант-възрожденец, учител…, казват за Митко Григоров гостите в предаването Екатерина Дочева, музиколог и д-р Евелина Кръстева - певица и педагог, участник в хор „Свети Седмочисленици” от 2003 година насам.
Той е от незабравимите и от незаменимите. Той никога не забрави, че преди него е имало хора, които са градили, на които се дължи хоровата традиция в България. Той знаеше, че без предците си, няма да тежи толкова. Знаеше, че навсякъде се цени традицията, и той ценеше традицията. И това не го правеше с декларации, беше достатъчно талантлив, знаещ, можещ, за да се самооскърби с някакви хвалби или с някакво желание да покаже, че от него започват нещата. Не беше такъв човек, той беше много високо качество музикант - думи на Екатерина Дочева.
Откъде започва творческият път на Димитър Григоров; каква е ролята на неговия баща академик Методий Григоров; „звездните” задгранични изяви на вокалния ансамбъл „Свети Седмочисленици“, изграден в партньорство със съпругата му Снежана Григорова; изумителният работохолизъм и етичност на Митко… - това са част от нещата, които ще чуете в звуковия файл. Думи, изречени с вълнение и обич, а между тях звучи небесна музика - източноправославни църковни песнопения и старинни западноевропейски сакрални творби. Красивата музикална следа на диригента Димитър Григоров, осмислила целия му живот.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Легендарната група "Гънс ен' Роузес" се завръща в София

О, да! Легендарната група "Гънс ен' Роузес" обяви своето дългоочаквано завръщане в София като част от мащабното си турне през 2025 година. Вторият десант на патлаците и розите предстои отново на стадион "Васил Левски" тази вечер. Във въздуха припуква електричеството на нетърпеливото очакване за фалцетните височини на Аксел, Кавалерът на розите с..

публикувано на 21.07.25 в 14:50

Пианистката Рая Костова с първи авторски диск

В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който започва от Варна от Националното училище по изкуствата "Добри Христов", където Рая е в класа по пиано на Боян Бъчваров и я отвежда през 2009 г. в Кралската академия по музика в Лондон, с пълна..

публикувано на 20.07.25 в 08:10

H.M.S.U. канят на летен фестивал този уикенд в София

25-ото издание на летния фестивал на H.M.S.U.  е на 19 и 20 юли 2025 г. в център VIDAS Art Arena в колодрума на Борисовата градина, София. Това е най-дълго провеждащият се музикален фестивал в България и най-старият с дръм и бас насоченост на Балканите. Hard Music and Sounds United (HMSU)  е българско музикално движение, създадено през..

публикувано на 17.07.25 в 17:05

Русенската опера със седем спектакъла на Белоградчишките скали

Държавна опера - Русе за първи път взема участие във фестивала “Опера на върховете“, който се провежда за десета година на Белоградчишките скали.  Фестивалът започва на 1 август и ще продължи до 6 септември . Русенската опера ще представи седем спектакъла под открито небе. Първият, с който ще бъде отрит “Опера на върховете“, e мюзикълът “Зоро”. В..

публикувано на 17.07.25 в 16:05

Международният фолклорен фестивал "Велико Търново" с 27-о издание

This is me. This is US! е тазгодишният наслов на Международния фолклорен фестивал "Велико Търново", който се открива на 19 юли и се организира от Националната Секция за България на CIOFF – Международен съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства – официален партньор на ЮНЕСКО. БНР е медиен партньор на събитието, чийто..

публикувано на 16.07.25 в 09:00