Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златното съкровище от Надсентмиклош

БНР Новини
Доц. д-р Христо Попов в студиото на програма „Христо Ботев”.
Снимка: Божидар Любенов

За златното съкровище от Надсентмиклош отдавна се носят легенди. А историята за неговото намиране наистина прилича на приказка. Приказка с българска следа… Златните предмети са открити случайно от банатските българи Христо и Кирил Накови през 1799 г. Случката е толкова впечатляваща, че когато двамата братя предават намереното злато на Йосиф II, император на Австро-Унгария, той - в знак на благодарност за стореното от тях - им дава благородническа титла на името на града и им се отплаща по императорски.
По онова време в пределите на кралство Унгария, сега Надсентмиклош, (на румънски език Сънниколау Маре), е част от територията на Румъния. Разположен е близо до границите със Сърбия и Унгария, в региона Банат, в най-западната част на окръг Тимиш. А точният превод и на двете имена на града е „Свети Николай Велики”.
Счита се, че тази колекция от златни предмети е едно от най-големите и представителни ранносредновековни съкровища в Югоизточна Европа. И то ще бъде показано от 7 април в зала „Трезор” на Националния археологически музей в София. Изложбата се организира от Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките, съвместно с Музея за история на изкуството във Виена и ще може да бъде посетена в периода от 7 април до 9 юли 2017 г.
С доц. д-р Христо Попов, заместник-директор на НАИМ при БАН, разговаряме за предстоящата изложба, както и за „Първото злато. Ада тепе: най-древният златодобивен рудник в Европа” - експозицията, представена в Музея на историята на изкуството във Виена, Република Австрия.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Романът, вдъхновил сериала "Берлински Вавилон", вече и на български

"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..

публикувано на 23.02.25 в 12:10

20 години специалност "Модерен танц" в Националното училище по танцови изкуства

Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..

публикувано на 23.02.25 в 08:50

Нов танцов прочит на шедьовъра на Луис Карол

Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..

публикувано на 22.02.25 в 09:12

Хулио Кортасар и Ясен Григоров разказват мечешка история

"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..

публикувано на 22.02.25 в 09:05
Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" с Мариус Донкин

Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..

публикувано на 22.02.25 в 08:55