На фона на възобновените през тази седмица след двумесечно прекратяване преговори по Кипърския въпрос и навлизането им в най-критичния период, дойде нов удар върху изграждането на доверие между двете кипърски общности.
Остро възмущение в двете кипърски общности предизвика решението на т. нар. правителство в окупираните територии да не разреши тази година провеждането на литургията и траурната процесия на Разпети петък, на която се носи украсеният с цветя “гроб Господен”, в църквата “Свети Георги Ексоринос” в средновековния град на Фамагуста. Тази традиция бе въобновена през 2014 г. след прекъсване от 58 години и всяка година събираше над 4000 кипърски гърци, кипърски турци, политици, дипломати.
Отказът за религиозна церемония във Фамагуста е поредният ход в политиката на властите в окупираните територии, предприета през последната година за ограничаване на православните църковни служби.
Решението бе категорично осъдено както от кипърските гърци, така и от кипърските турци. Четири неправителствени организации на кипърските турци излязоха със специално изявление, в което подчертаха, че подобна позиция вреди на изграждането на доверие и сътрудничество между двете кипърски общности за тяхното общо мирно бъдеще. Те заявиха още, че работят за утвърждаването на гръцкия Великден като празник на град Фамагуста в бъдещия федерален Кипър.
И двамата лидери - кипърският президент Никос Анастасиадис и лидерът на кипърските турци Мустафа Акънджъ, критикува наложената забрана като ограничаване на правата на кипърските гърци.
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
"Сякаш все повече ми се мълчи", казва Станислава Станоева в интервю на Антония Апостолова с нея. Вероятно желанието да не говори е част от нещата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg