Предаването е едно своеобразно пътешествие от Адриатика до Преспа с помощта на директора на Регионалния център на БНТ в Благоевград Валери Яков и колегата Красимир Кушев, който също се труди там. Осъществихме радиомост Благоевград – София и аз с удоволствие се обърнах към тях с думите „здравейте, приятели”. Позволих си това фамилиарно начало, защото години наред сме работили заедно, те са създали над 25 филма, излъчени в някогашната рубрика „Атлас” на Българската национална телевизия.
Повод да ги поканя е наскоро завършилият във Велико Търново фестивал „На източния бряг на Европа”, на който техният филм, озаглавен „Поклоннически пътеписи” получи първа награда за документален филм в категория „Вяра и традиции”. Това е едно пътуване по земите около Преспанското езеро (днес извън границите на България), което ни дава възможност да се убедим колко дълбоки и жизнени са нашите корени. Главно постижение на този филм е откриването на малко известни факти от българската история.
Чуйте това предаване, за да научите повече за надписа в Балша (Албания), където е покръстен цар Борис? За град Елбасан и култът към Йоан Владимир, титулуван като Цар Български (владетел на Дукля (Черна Гора) и зет на Самуил) съпруг на Теодора-Косара), за уникалните скални манастири, църкви и параклиси по бреговете на Преспанското езеро?
За надписа на Самуил в памет на неговите родители? И там ли е неговият гроб? Как плячкосването на Преспа от викингите полага началото на град Осло? И още, и още...
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg