Всички технически и юридически условия са налице за безпроблемното преминаване към новия режим без такси за роуминг, когато пътуваме на територията на Съюза, каза за БНР говорителят на Европейската комисия по цифровата икономика Натали Вандищат. Над 98% от европейците от днес имат достъп до мобилни услуги съгласно инициативата "Роуминг като у дома", при която обажданията, интернет данните и есемесите ще се таксуват в чужбина по същата тарифа както и в родната ви страна. Съвсем малък брой мобилни оператори са получили разрешение за дерогация, обясни тя.
Така наречената "дерогация" означава молба за отлагане действието на европейския закон за определен срок, ако доставчикът докаже, че отпадането на роуминг надценките ще доведе но над 3% загуба на печалбата. От над 6000 телекома в Европа такава отсрочка са получили досега само 24 компании във Финландия, в Естония и в Литва. В Полша също се очакват такива действия, но Комисията уверява, че като цяло това няма да засегне отпадането на роуминг таксите.
Няма информация телекомите в България да са искали отсрочка, посочи Вандищат и припомни, че са предвидени и мерки срещу злоупотреби с премахването на таксите.
Според правилата всеки съществуващ договор, включващ услугата роуминг, автоматично се превръща в договор за "роуминг като у дома". В случай че някои оператори използват неправомерни практики, отговорност на националните регулатори е да ги накарат да спазват правилата. Но при всички положения хората трябва да могат да се откажат от своите договори без каквито и да е финансови неустойки.
Европейската комисия съветва всеки гражданин, който смята, че има нередности, да сезира регулаторните органи в неговата държава. За България това са Комисията за регулиране на съобщенията и Комисията за защита на потребителите.
Председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков обясни:
Цената ще бъде същата в която и да е точка на ЕС, плюс Норвегия, Исландия и Лихтенщайн. Това са страните, които също са постигнали тези условия за ползването на роуминг и за таксуването на всеки български и европейски гражданин.
След като изчерпите вашия национален лимит, останалите минути от разговори, данни и есемеси, ще бъдат таксувани с една малка добавка. Тя ще бъде лимитирана в границите на едро, на които се разплащат операторите помежду си.
За предаването "Хоризонт до обед" председателят на асоциация "Активни потребители" Богомил Николов оцени отпадането на роуминга в ЕС като чудесна новина за всички, но предупреди, че то не е безусловно. Гласовите обаждания са ограничени по време – 90 дни. Идеята е хората да не използват за постоянно абонаментни планове от други държави. Друго ограничение е цената за ползване на мобилни данни, които пък са ограничени количествено. След изчерпването им се начисляват роуминг такси и разговорите по Skype или Viber, споделянето или изпращането на снимки може да се окажат доста скъпи, предупреди той и призова хората да се поинтересуват за лимита при мобилните си оператори.
Ако някой в събота е решил да отиде да изяде една плескавица в Пирот, трябва да знае, че обаждането до България може да му струва до 7 лева, в зависимост от мобилния оператор. Човек може, без да излиза от България, ако сигналът на мобилния оператор на съседната държава е по-силен и телефонът му е на автоматичен режим и го "хване" чуждият оператор без да разбере, да плати солена сума.
Мобилните оператори съобщават, че всеки, който иска да продължи да използва различен план, трябва да преподпише. В противен случай роуминг услугата му минава на стандартния план, тоест безплатно в ЕС. Тъй като има някои тарифни планове, които предлагат много изгодни условия за разговори извън ЕС, да кажем на Балканите, но при пътуване в държава от ЕС се таксува роуминг, тези вариации ще продължат да съществуват. Но, все пак, те са по желание на клиента.
Стандартната роуминг тарифа означава нула стотинки на минута когато сме в друга държава, но пропуснахме да отбележим, че ако ние да речем сме в Белгия, обаждаме се на местен номер в Белгия, това не означава, че този разговор е безплатен, напротив той ще се тарифира като международен разговор, така, както ако се обадим от София до Брюксел, така че това е хубаво да не се забравя.
Интервюто на Никола Миладинов с Натали Вандищат и интервю на Валерия Николова с Богомил Николов можете да чуете от съответния звуков файл.
На днешния 16 януари, в ефира на "Нашият ден" отдаваме почит на една от най-ярките фигури в българската литература – Алек Попов. Роден на тази дата през..
На днешния 17 януари си спомняме за големия български поет Атанас Далчев , който ни напусна на тази дата през 1978 година . Атанас Далчев е..
"Нечовек" е първата премиера в Народния театър за 2025 година. Спектакълът ще се играе на 17 и 18 януари от 19:00 часа на сцена "Апостол Карамитев" ...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg