Вълшебната цигулка на Лия Петрова
Забележителен талант
...при нея талантът спира дъха... Лия Петрова напълно те оставя безсловесен не само заради техниката си, но и заради стилистичната чувствителност и музикалност.
Това са само част от отзивите, които може да се прочетат в българската и световна преса за младата цигуларка. Неслучайно едва на 8 години тя вече получава медал „Моцарт“ и званието „Най-млад артист на ЮНЕСКО“.
Лия Петрова е родена в музикантско семейство, възпитаничка на Националното музикално училище „Любомир Пипков“, Hochschule fur Musik und Theater в Рощок, на Висшето училище „Кралица Елизабет” в Брюксел, а по-късно се обучава и в музикалната академия „Ханс Айслер” в Берлин. Носител е на много награди от международните конкурси „Тибор Варга“ (Сион), „Луи Шпор“ (Ваймар), Deutsche Instrumenten Music Fond, а през април 2016 година печели поредното си отличие: първа награда на Международния конкурс за цигулари „Карл Нилсен“ в Одензе, Дания.
В предаването ще чуете:
Карл Нилсен - Концерт за цигулка и оркестър оп. 33 - 1 част
Бедржих Смената - Клавирно трио оп 15 g moll - 1 част
Пьотър Илич Чайковски - Концерт за цигулка и оркестър в D dur оп. 35 - 1 част
Роберт Шуман - Клавирен квинтет Es dur оп. 44. - Scherzo
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
В навечерието на Световния ден на Земята заедно с учени от Геологическия институт на БАН обсъждаме основните природни ресурси, върху които се гради..
Последното заглавие в репертоара на театър "Възраждане" е приказката "Бременските музиканти" по братя Грим. В тази адаптация на класическия текст..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg